DCSIMG
Denizci Olmak > İnsan Kaynakları > DenizBank

Okul hayatından sonra profesyonel hayata adım atmak benim için oldukça zorlu bir dönemdi. Makine Mühendisliği okurken zorunlu atölye stajında mühendislik yapmamaya karar vermiştim.  New York'ta MBA yaparken bir bankada Hazine stajı yaptım ve akabinde kararımı verdim; Hazine'ci olmak! Konsantrasyonumu tamamen Finans üzerine çevirerek akademik olarak kendimi hazırlamaya çalıştım. 1997 yılında Türkiye'ye geldiğimde pek çok banka bulunuyordu ve açıkçası bankacılık karlı ve gelecek vadeden bir sektör görünümünde idi.  İş görüşmelerinde sadece Hazine Bölümü için talepkar oldum.  DenizBank'ın o dönemde genç, dinamik bir banka olması ve yaklaşımı benim DenizBank'lı olmamda en büyük etken olmuştu. Kasım 1997 yılında başlayan ve ilk işim olan DenizBank Hazine Bölümü'ndeki Dealer pozisyonu 1998 yılı Mart ayı itibariyle DenizBank 1. MT programı ile devam etti.  Bu programın ardından bono masasında görev almam ile birlikte ortaya çıkan Uzakdoğu krizi, Rusya krizi, depremler, seçimler vb piyasaları ciddi anlamda etkileyebilecek hemen hemen tüm olaylar, bana büyük deneyim kazandırdı. 

2000 yılı sonu 2001 yılı başında yaşanan büyük krizleri tecrübe artırarak ve banka olarak büyüyerek atlattık.  Bu dalgalı dönemlerin ardından Hazine'de elde ettiğim teknik bilgilerle pazarlamayı birleştirecek bir yapılanmayı düşünürken Ankara'da İç Anadolu Bölge Müdürlüğü'nde Hazine Satış Organizasyonu'nun ilk uygulamasını başlattık.  Burada müşteri ilişkilerinin, farklılık yaratabilmenin ve bölge/şube organizasyonlarının önemini öğrenme şansım oldu. 

2004 yılı başında yeni bir organizasyon teklifi yine banka içinden geldi; Avusturya'da bulunan DenizBank AG'nin Private Banking bölümünün kurulması. Yurtdışı işlemlerinin nasıl yapılabileceği, organizasyon farklılığı, yeni ürünler ve sinerjinin kullanılabilmesi ile ilgili yeni tecrübeler elde etme şansı buldum.  Yaklaşık 1 sene sonrasında Şube Müdürü olduğum Türkiye DenizBank Özel Bankacılık Merkezi'nin kuruluşunu yaptık. Ankara ve İzmir Özel Bankacılık Merkezleri'nin kuruluş aşamasını gerçekleştirdikten sonra, Fon Yönetimi'ne bağlı Özel Bankacılık Grubu'nun kurulması ve Grup Müdürlüğü'ne atanmam, bana teknik bankacılığın yanında yöneticilik sorumluluğunu da getirdi. 

Kurulduğu ilk yıldan bu yana DenizBank'ta çalışan ve 12 şubeden, 250 şube seviyesine gelirken tüm aşamaları yaşayan bir DenizBank'lı olarak şunu söyleyebilirim ki; bir bankanın en önemli kaynağı İnsan Kaynağı'dır. Bu kaynağı verimli kullanan kurumların başarılı olacağı ve büyüyeceği konusunda hiçbir şüphe yoktur.  Bir fikrin doğuş aşamasından gerçekleştirilme aşamalarına kadar sizi destekleyen bir kurumda çalışmak sizi geliştiren bir unsurdur.  İkinci masterımı tamamlayıp doktora öğrencisi olduğum, bana sınırlarımı genişletmeme imkan veren kurumuma, DenizBank'a teşekkürler.    

Öğrencilik hayatım boyunca pek çok farklı sektör ve firmada staj yaptım. Pazarlama yapmak istediğimden emindim ancak hangi sektörde olacağına İnterbank stajı sonrasında karar verdim. Paranın pazarlaması en cazip olanıydı. Hatta üniversite son yılımda banka, okulun önüne geçerek daha çok vaktimi almaya başladı. Yurt dışında pazarlama üzerine MBA tamamladıktan sonra kararımı, sonunda bankacılık kariyeri üzerine verdim.

98 yılında MT olarak DenizBank'ta görevime başladım, yaklaşık 9 yıldır DenizBanklı'yım.

DenizBank'ı seçmemde en önemli etkenler yeni kurulmuş bir banka olmasına rağmen kendisine yüksek hedefler belirlemiş olması ve mülakatlar sırasında tanıştığım yöneticilerimin bu husustaki kararlılık ve motivasyonuydu.

Kartal Şube Kurumsal Pazarlama bölümünde yaklaşık 6 yıl çalıştıktan sonra şubede özellikle kriz dönemlerinde edindiğim tecrübeyi şubelerde çalışan diğer arkadaşlarım ile paylaşmam için genel müdürlük pazarlama birimine geçmem ile ilgili teklif geldi. Teklifi kabul ettim ve İstanbul içerisinde Ticari Pazarlamadan sorumlu Bölge Satış Müdürleri'nden biri olarak bankamı geliştirecek stratejilerin oluşturulmasında, bunların gerçekleşmesi için şubeleri yönlendirmekte şubelerimize destek olmaya çalıştım.

01 Ağustos 2007 itibariyle Elmadağ Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Şimdi geriye dönüp baktığımda tercihimden dolayı kendimi şanslı görüyorum. Yaratılan ortak akıl ile şube sayımız yirmili rakamlardan üçyüzün üzerine, çalışan sayısı birkaç yüzden altıbinlere ulaştı.

Bankam ve ben öğrenmeye ve büyümeye devam ediyoruz.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü'nde eğitim görürken amacım, reel sektörde çalışmak ve üretimin içinde olmaktı. 1999 yılında mezun olduğumda Asya ve Rusya Krizinden geçmiş bir ekonomi ile kamu borçlanma gereksiniminin sağladığı yüksek karlılığın etkisinde çalışanlar için cazip bir sektör haline gelen bankacılık sektörü ile karşılaştım. 1999 yılı yazında bizim için en önemli gündem banka sınavlarıydı ve ben de bir çoğuna katılmıştım. 

DenizBank, kuruluşunun üzerinden sadece 2 yıl geçmiş ve 35 şubesi bulunan bir banka idi. Sınav ve iki yüz yüze mülakatın ardından bankamızın Genel Müdürü, tüm Genel Müdür Yardımcıları ve ilgili Grup Müdürlerinin bulunduğu toplu mülakata katıldım. Yeni başlayacak MT sınıfı mülakatlarında bizlere gösterilen bu önem, DenizBank'ı tercih etmemdeki en önemli kıstas oldu.

Geçen 8 yılda DenizBank, sektördeki önemli oyunculardan biri olmayı başardı. DenizBank'ın bu başarısındaki temeli oluşturan, çalışanına verdiği önem ve yöneticilerini kendi kaynağından sağlaması prensibi, benim için de önemli fırsatları beraberinde getirdi. 2005 yılına kadar Kurumsal Pazarlama Bölümü'nde çalıştığım Bakırköy Şubesi'nde 2004 yılında Yönetmenliğe, 2005 yılından bu yana görev yapmakta olduğum İstanbul Kurumsal Şubesi'nde 2007 yılında Satış Müdürlüğüne terfi ettim. Bu süre zarfında Bankacılık Bölümü'nde yüksek lisansımı da tamamladım.

Kendi çalışanına verdiği önem ve duyduğu güven, DenizBank'ın en büyük şubesinde, bankanın en büyük portföylerinden birinin müdürü olmama olanak sağladı. Bununla beraber üniversitedeki hayalimi de gerçekleştirme fırsatını yakaladım. Halihazırda üzerinde çalıştığımız ve bugüne kadar dahil olduğum projelerle önemli reel sektör yatırımlarının finansmanını sağladık.

Bugün, DenizBank'a katılmamı sağlayan mülakattaki yöneticilerin birçoğuyla beraber çalışmaya devam ediyoruz. DenizBank'ın temel değerlerini oluşturan, karar almadaki ortak aklın ve insan kaynağına verilen önemin ilk gün olduğu gibi devam ettiğini görüyorum.

Kendimi geliştirme fırsatını tanıyan ve verdiği sorumluluklar ile bana inanan kurumuma teşekkür ederim.    

Niğde'nin Maden Köyü'nde çiftçi bir ailenin 5 erkek çocuğundan birisi olarak dünyaya geldim. İlkokul öğrenimimi tamamladığım köyümde, yatılı okul sınavlarını kazanma arzusu benim için başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ancak öğrenimime devam etmek için İstanbul'da memur olarak çalışan büyük ağabeyimin yanına gitmem ile birlikte hayatımda yeni bir sayfa açıldı.

Orta öğrenimimi, sınavla öğrenci alan Sultan Ahmet Matbaa Meslek Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1993 yılında askerlik görevimi yaptım. Böylece gerçek hayat mücadelesinin başladığı dönem içerisine girdim. İki yıl aradan sonra, kendimi sürpriz bir şekilde finans sektörünün içinde buldum. O dönemde yeni kurulup yeni şubeler açan Kentbank Bahçeşehir Şubesi'nde kurye olarak göreve başladım. Bu pozisyonda görev yaptığım süre içerisinde hep farklı olmaya ve bankacı profilinin gerektirdiği çizginin içerisinde kendimi geliştirmeye çalıştım. Çok geçmeden, gişe görevlisi olarak devam ettiğim işimi daha çok sevdim.

Kendini geliştirmek isteyen yeni bir bankacı için, hedeflerinin de yeni ve büyük olması gerektiğine inanıyordum. Benim gibi düşünen genç, dinamik, yeniliklere açık ve ortak akla önem veren DenizBank'ta çalışmak bir şanstı.

1998 yılı Mart ayında 15 şubeden kurulu bu küçük ailenin Bakırköy Şubesi'ne, Bireysel Operasyon Görevlisi olarak dahil oldum. Geçen yıllar bana çok şanslı olduğumu gösterdi. 2000 yılında Genel Müdürlük Merkezi Operasyon Bölümü'nde Bireysel Operasyon Uzmanı, daha sonra 2001 yılında Bebek Şubesi'nde Operasyon Yöneticisi olarak çalıştım. 2003 yılından itibaren de Aksaray / İstanbul Şubesi'nde Operasyon Yönetmeni olarak görev yapmaktayım.

Şimdi  büyük bir aile olarak, hedeflerinden ödün vermeden ilerleyen DenizBank'ın kurumsal yapısıyla, finans sektörü içerisinde dünya çapında bir marka olması, biz çalışanlarını daha da gururlandırmaktadır. Bankamın ismini her platformda onurla zikretmenin mutluluğunu ve heyecanını taşımaktayım.

Kariyer hayatımızda zamanın nasıl geçtiğini fark etmesek de DenizBank'lı olmanın ayrıcalığını her zaman hissetmekteyiz. Tüm çalışanları ile omuz omuza güçbirliği yapan DenizBank'ın, daha ileri hedeflere ve başarılara ulaşmasını dileyerek, güzide kurumumuza kucak dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Nice başarılara DENİZBANK

Kapat
Kapat

Kapat
Kapat