Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

Açık Bankacılık ve Servis Modeli Bankacılığı

Banka olmadan bankacılık hizmetlerine ulaşın!

Api Portal’a Giriş

Genel Bilgiler

API nedir?

API (Application Programming Interface), farklı uygulama yazılımlarının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan "Uygulama Programlama Arayüzü" anlamına gelmektedir. API, Müşterilerin/Üçüncü parti kuruluşların kendi uygulamalarından Banka yazılımına erişim imkanı sunmaktadır.

API kanalı ile hesap hareketi görüntüleme, EFT/Havale para transferi işlemlerini gerçekleştirme, kredi başvuru ve kullandırım, kredi kartı başvurusu, doğrudan borçlandırma sistemi entegrasyonu gibi Bankamız tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlere şube veya mobil/internet bankacılığı kanallarına girmeye gerek kalmaksızın kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir.

Finansal kurumlar, Fintekler ve finansal çözümler kullanmak isteyen tüm kuruluşlara Api Portalimiz üzerinden test ortamı sunmaktayız. İlgili bağlantı üzerinden geliştirme yapabilir, Denizbank API’leri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Portale giriş ve kayıt yaptırıp hesap oluşturduktan sonra, gerekli dokümantasyonların tamamlanması ile birlikte Bankamıza iletilen statik IP numaralarına yapılacak yetkilendirme sonrasında API’ler aracılığıyla doğrudan Bankamız ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

API Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

API kullanımı için tarafınıza iletilen şifre ve kullanıcı kodunun başkalarıyla paylaşılmaması, kolay erişilebilir ve üçüncü kişilerin eline geçebilecek durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

İşlem güvenliği vb şüpheli işlem ve durumlarda derhal 0850 222 0 800 Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Açık Bankacılığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Açık bankacılık modeli ile finansal sistemdeki verilerinizin rızanız doğrultusunda yasal düzenlemelere uygun şekilde API’ler aracılığı ile sizin tarafınızdan yetkilendirilmiş üçüncü kişi finansal çözüm sunan kuruluşlarla erişimine açılmasıdır. Tarafınızca istenmeyen hiçbir veri herhangi bir kuruluşla paylaşılmamakta, kişisel verilerinize ilişkin haklarınız ile gizlilik haklarınız hassasiyetle korunmaktadır.

Üçüncü parti kuruluşların taraf olduğu açık bankacılık ürün ve hizmet sunumlarında, Bilgi Güvenliği ekiplerimizce ilgili kuruluşların sistemleri, çalışma prensipleri ve bilgi güvenliğine ilişkin yeterliliklerin karşılanıp karşılanmadığı hususları, verilerinizi ve güvenliğinizi sağlamak için kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

Servis Modeli Bankacılığı Nedir?

Servis Modeli Bankacılığı, Arayüz Sağlayıcı olarak adlandırılan kurumların bir bankanın sistemine API'ler aracılığıyla entegre olarak, müşterileri adına bankacılık işlemlerini gerçekleştirebildikleri hizmet modelidir.

Bankanın ön planda olmadan sunduğu altyapısı sayesinde bankacılık işlemlerini Bankaya gelmeden üçüncü parti Arayüz Sağlayıcılar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Arayüz Sağlayıcının uygulama veya portalinden çıkmadan bankamız müşterisi olabilir, kredi kullanabilir, yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve birçok bankacılık hizmetine erişebilirsiniz.

Arayüz Sağlayıcı kuruluşlarla yapılan çalışmalar BDDK onay ve denetimine tabidir.