Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Hazine Bonosu / Devlet Tahvili

Genel Bilgiler

T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen, TL cinsinden Devlet İç Borçlanma Senetleridir (DİBS). Hazine Bonosu bir yıldan kısa vadeli, Devlet Tahvili ise bir yıl ve daha uzun vadelidir.

Yatırımlarınızı orta veya uzun vadede değerlendirerek güvenli bir getiri sağlamak istiyorsanız, Hazine Bonosu ve Devlet Tahviline yatırım yapabilirsiniz.

Özellikleri

  • İskontolu ya da sabit veya değişken faizli kupon ödemeli olarak ihraç edilebilirler. Değişken faizli kıymetlerin değişken faizleri gösterge niteliğinde bir değere endekslenmektedir. Gösterge olarak TÜFE veya Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan DİBS ihaleleri kabul edilebilmektedir.
  • İhraç, Hazine tarafından T.C.M.B. aracılığıyla ihale veya halka arz yöntemiyle yapılır. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri vade sonuna kadar elde tutuldukları durumda belirli bir getiriyi garanti ederler.
  • Likiditesi yüksektir. İkinci el alım-satım yapmak mümkündür. Vade sonu beklenmeden yatırım nakde çevrilmek istendiğinde o günün piyasa koşulları baz alınır. Bu durumda piyasada geçerli fiyatlardan satış yapılacağı için beklenenden fazla getiri elde edilebileceği gibi, beklenenden daha az getiri de elde edilebilir.
  • 01.01.2006'dan sonra ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri(DİBS) üzerinden elde edilen alım satım kazançları ve faiz gelirleri %10 oranında stopaja tabidir

Sıkça Sorulanlar

Nasıl işlem yapabilirim?

  • Hazine bonosu veya devlet tahvili işlemi yapmak için DenizBank' ta Vadesiz Hesabınızın olması yeterlidir.
  • Alış ve Satış işlemlerinizi 09:30-14:00 saatleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Şubelerimiz, DenizBank Internet Şubesi, Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı 08502220800 / 0850 222 0 800 aracılığıyla işlem yapabilirsiniz.
  • Hazine bonosu/devlet tahvili alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için alt limit 50 nominal TL’sı ve 5 nominal TL’sı katlarıdır.
  • Hazine tarafından açılan bono ve tahvil ihalelerine Bankamız Şubeleri aracılığıyla katılabilirsiniz. Katılım talebiniz T.C. Hazine tarafından belirlenen asgari tutardan az olamaz.