Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

API Bankacılığı

Banka olmadan bankacılık hizmetlerine ulaşın!

Api Portal’a Giriş

Genel Bilgiler

API nedir?

API (Application Programming Interface), farklı uygulama yazılımlarının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan "Uygulama Programlama Arayüzü" anlamına gelmektedir. API, Müşterilerin/Üçüncü parti kuruluşların kendi uygulamalarından Banka yazılımına erişim imkanı sunmaktadır.

API kanalı ile hesap hareketi görüntüleme, EFT/Havale para transferi işlemlerini gerçekleştirme, kredi başvuru ve kullandırım, kredi kartı başvurusu, doğrudan borçlandırma sistemi entegrasyonu gibi Bankamız tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlere şube veya mobil/internet bankacılığı kanallarına girmeye gerek kalmaksızın kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir.

Finansal kurumlar, Fintekler ve finansal çözümler kullanmak isteyen tüm kuruluşlara Api Portalimiz üzerinden test ortamı sunmaktayız. İlgili bağlantı üzerinden geliştirme yapabilir, Denizbank API’leri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Portale giriş ve kayıt yaptırıp hesap oluşturduktan sonra, gerekli dokümantasyonların tamamlanması ile birlikte Bankamıza iletilen statik IP numaralarına yapılacak yetkilendirme sonrasında API’ler aracılığıyla doğrudan Bankamız ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

API Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

API kullanımı için tarafınıza iletilen şifre ve kullanıcı kodunun başkalarıyla paylaşılmaması, kolay erişilebilir ve üçüncü kişilerin eline geçebilecek durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

İşlem güvenliği vb şüpheli işlem ve durumlarda derhal 0850 222 0 800 Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Açık Bankacılığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Açık bankacılık modeli ile finansal sistemdeki verilerinizin rızanız doğrultusunda yasal düzenlemelere uygun şekilde API’ler aracılığı ile sizin tarafınızdan yetkilendirilmiş üçüncü kişi finansal çözüm sunan kuruluşlarla erişimine açılmasıdır. Tarafınızca istenmeyen hiçbir veri herhangi bir kuruluşla paylaşılmamakta, kişisel verilerinize ilişkin haklarınız ile gizlilik haklarınız hassasiyetle korunmaktadır.

Üçüncü parti kuruluşların taraf olduğu açık bankacılık ürün ve hizmet sunumlarında, Bilgi Güvenliği ekiplerimizce ilgili kuruluşların sistemleri, çalışma prensipleri ve bilgi güvenliğine ilişkin yeterliliklerin karşılanıp karşılanmadığı hususları, verilerinizi ve güvenliğinizi sağlamak için kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

Servis Modeli Bankacılığı Nedir?

Servis Modeli Bankacılığı, Arayüz Sağlayıcı olarak adlandırılan kurumların bir bankanın sistemine API'ler aracılığıyla entegre olarak, müşterileri adına bankacılık işlemlerini gerçekleştirebildikleri hizmet modelidir.

Bankanın ön planda olmadan sunduğu altyapısı sayesinde bankacılık işlemlerini Bankaya gelmeden üçüncü parti Arayüz Sağlayıcılar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Arayüz Sağlayıcının uygulama veya portalinden çıkmadan bankamız müşterisi olabilir, kredi kullanabilir, yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve birçok bankacılık hizmetine erişebilirsiniz.

Arayüz Sağlayıcı kuruluşlarla yapılan çalışmalar BDDK onay ve denetimine tabidir.

Sıkça Sorulanlar

Açık Bankacılık (Open Banking) nedir?

Finans Sektörünü etkileyecek en önemli adımlardan biri; Açık Bankacılık! Dijitalleşmenin ve dijitale yatırım yapmanın önemi her geçen gün artıyor. Bu dijitalleşme sürecinden de tabii en çok etkilenen sektörlerden biri olarak finans sektöründe de güvenilirliğin sağlanmasıyla ve müşteriye daha önce deneyimlemediği kolaylıkları sağlamasıyla Açık Bankacılık önümüze çıkıyor.

Açık Bankacılık, diğer isimleriyle ‘’Open Banking’’ ya da ‘’Open Bank Data’’, müşterilerin finansal verilerinin üçüncü parti kuruluşlarla, güvenilir bir biçimde paylaşıldığı hizmet modelidir.

Bu hizmet modeliyle, müşterilerin finans hareketleri kolaylaştırılır ve farklı bankalardaki hesap işlemleri, hareketleri, tek bir ekran üzerinden, kolayca ve güvenle kontrol edilebilir hale geliyor. Böylece müşteri, hem zamandan tasarruf eder hem de işlemlerini zahmetsizce gerçekleştirmiş oluyor.

Müşterilerin veri paylaşımı nasıl gerçekleştirilir?

Çağımızda, veri en önemli unsur. Bu doğrultuda; müşterilerin veri paylaşımı, kullanıcının rızası ve bilgisi dahilinde gerçekleştiriliyor ve müşteri gizlilik hakları, tamamıyla korunuyor.

Açık Bankacılık’tan (Open Banking) kimler faydalanabilir?

Birden çok bankada, aktif hesabı olan herkes Açık Bankacılık’tan faydalanabilir.

KOBİ’ler, Açık Bankacılık’tan faydalanabilir mi?

Açık Bankacılık sayesinde, KOBİ müşterileri, diğer banka hesaplarına ve POS’larına, tek bir ekrandan kolaylıkla ulaşabilirler.

Açık Bankacılık’la hangi işlemler gerçekleştirilebilir?

Açık Bankacılık Yönetmeliği gereğince, hesap ekleme/çıkarma, hesap detayları görüntüleme ve para transfer işlemleri, güvenle ve hızla gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, POS hareketleri ve iş hesapları, bir ekran altında toplanabilir ve ilgili ekranlardan para transferleri yapılabilir.

Açık Bankacılık ücretli midir?

Tüm Vadesiz TL ve Döviz hesaplarının görüntülenebileceği Açık Bankacılık hizmeti için herhangi bir ek ücret ödenmek gerekmez.

Açık Bankacılık müşterilere nasıl avantajlar sunmaktadır?

Açık Bankacılık; güvenilir ve şeffaf birçok yeniliği, günümüz banka müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Üçüncü parti Fintech firmaları ile bankaların Uygulama Geliştirme Arayüzleri (Application Programming Interface) sayesinde, müşteriler, finansal hareketliliklerini ve hayatlarını kolaylaştırabilir. Açık Bankacılık ile, İnternet Bankacılığı ve bankaların özel uygulamaları üzerinden, finansal kaynaklar, kolaylıkla ve tek ekrandan yönetilebilir hale gelmektedir.

Açık Bankacılık; farklı hesap hareketlerini, bir ekran üzerinden görüntüleme, para gönderme gibi kolaylıkların yanı sıra, üçüncü parti kuruluşların fırsatlarını, müşterilere sunma imkanı sağlamaktadır.

Müşterinin sahip olduğu, birden fazla banka ve kredi hesabı, geleneksel bankacılıkta olduğu gibi müşterinin, zahmetle derleme zorunluluğuna bırakılmaz. Açık Bankacılık’la tüm işlemler tek yerden, kolayca yönetilebilir.

Açık Bankacılığın kritik önemi nedir?

Çağımızda, zaman ve zamanın tasarruflu kullanımı en önemli konulardan biridir. Bu doğrultuda, bankacılık hizmetleri, müşterilerin zamanını en verimli şekilde geçirmelerini sağlayacak uygulamalar sunmaktadır.

Açık Bankacılık, hem zaman tasarrufu sağlar hem de kullanıcı verilerini optimize ederek, müşteriye en uygun finansal çözüm ve fırsatları sunar. Ayrıca, müşterilere en uygun finansal ürünlerin sunulması yönünde de kolaylıklar sağlayacaktır.

Açık Bankacılık’tan nasıl yararlanılabilir?

MobilDeniz ve DenizBank İnternet Bankacılığı ile, Açık Bankacılık deneyimini hemen yaşamaya başlayabilirsiniz.