Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

Döviz Tevdiat/Altın Hesabından Dönüşen TL Vadeli Mevduat Hesabı

Genel Bilgiler

Dövizden veya altından TL’ye geçerken birikimlerinizi olası bir kur değişimine karşı korurken, aynı zamanda TL mevduatınıza faiz almaya devam edebileceğiniz Döviz Tevdiat/Altın Hesabından Dönüşen TL Vadeli Mevduat Hesabı’nda vade sonunda, kur artışı ile TL mevduatınıza sunulan faiz oranı kazancı karşılaştırılır. Hangisi yüksek ise anaparanız, yüksek olan üzerinden nemalandırılır. Böylece TL’ye çevirdiğiniz vadeli mevduatınıza avantajlı birikim elde etme fırsatını yakaladığınız gibi kur değişimine karşı da birikiminizi korumuş olursunuz.

Özellikleri

 • Üründen TL mevduat olarak gerçek ve tüzel kişi yurtiçi yerleşik mevduat sahipleri faydalanabilir.
 • Açılacak olan hesaba asgari olarak TCMB Politika Faiz Oranı uygulanır.
 • Üründe elde edilen getiri stopaj kesintisinden muaftır.
 • Ürün için alt tutar ve üst tutar sınırı bulunmamaktadır.
 • Hesap gerçek ve tüzel kişiler için 3-6-12 ay vadede açılabilmektedir. Ara vade bulunmamaktadır.
 • Hesap saat 10:00 ile 16:00 arasında açılabilmektedir.
 • Bankamızda USD-EUR-GBP-XAU cinsinden DTH hesapları (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan veya başka bankada yukarıda belirtilen döviz cinslerinde bankamıza bakiye transferi yapan gerçek kişi müşterilerimiz bu hesaptan faydalanabileceklerdir.
 • 31/12/2021 ve 31/12/2022 tarihleri arasında Bankamızda USD-EUR ve GBP cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihler arasında başka bankada USD-EUR-GBP döviz cinslerinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel müşterilerimiz ilgili tarihler arasındaki max. bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Döviz Tevdiat Hesabından Dönüşen TL Vadeli Hesap)
 • 31/12/2021 tarihinde Bankamızda XAU cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihler arasında başka bankada XAU döviz cinsinden bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel müşterilerimiz ilgili tarihteki max. bakiyesi ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Altın Hesabından Dönüşen TL Vadeli Hesap)
 • Vade başlangıcında ABD Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP) ve Altın (XAU) cinsinden döviz tevdiat hesapları, Türk lirasına çevrildiği gün saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de TCMB’nin ilan ettiği ve dövizin TL’ye çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan ilgili döviz alış kuru TL’ye çevrilerek açılır.
 • Vade sonundaki kurlar için ise TCMB’nin günlük olarak saat 11:00 itibarıyla web sitesinde açıklayacağı kurlar dikkate alınacaktır.
 • Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılır.
 • Üründe vade süresi boyunca para yatırma/para çekme işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.
 • Vade sonunda hesap sahibinin talep etmesi durumunda bu hesaplar yenilenebilir. Hesabın yenilenmesi, vade sonu olarak kullanılan kur üzerinden yapılır. Hesap sahibi müşterilerimiz, yenilenen hesapları kapsamında, en fazla vade sonundaki bakiyeleri ile karşılık gelen döviz tutarı kadar olmak koşulu ile, destekten yararlanmaya devam eder.
 • Vade sonunda hesap sahibi talep etmesi durumunda, vade başındaki döviz tutarı, vade sonu kuru üzerinden hesap sahibine satılır. Vade sonunda hesap sahibi müşterimize yapılacak döviz satışındaki vade sonu kurunun kullanılması işleminin saat 12:00’a kadar tamamlanması gerekmektedir.
 • Yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel müşterilerimiz fiziki altınlarını TCMB’nin özel dönüşüm fiyatı ile TL’ye dönüştürerek Fiziki Altından Dönüşümlü (FATSİ) Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı’nı açabilmektedir. Üründe TCMB tarafından %4'e varan peşin ilave getiri imkanı da sunulmaktadır. TCMB tarafından sunulan yıllık brüt ilave getiri oranları hesabın vadesine göre aşağıdaki gibidir. İlave getiriler TL olarak vadeli hesap anaparası üzerine eklenmektedir. FATSİ’den faydalanabilmek için fiziki altın kazanım tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde Fiziki Altından Dönüşümlü (FATSİ) Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açılmalıdır. (3 Ay Vade: %2, 6 Ay Vade: %3, 12 Ay Vade: %4)
 • T.C. Merkez Bankası’nın 26 Ocak 2023 tarihli “Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Talimatı” kapsamında yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Merkez Bankasına satışını gerçekleştiren ya da yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türkiye’ye getirerek 2021/14 sayılı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştüren firmalara, Merkez Bankasınca, dönüşümü yapılan dövizin dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen tutarının %2’si kadar TCMB döviz dönüşüm desteği verilmektedir. Döviz Dönüşüm Desteğinden yararlanan firmaların, 1 ay boyunca herhangi bir nedenle ve herhangi bir tutarda döviz alımı yapmamaları esastır. Detaylar için en yakın şubemiz ile irtibata geçilebilir.

Döviz/Altın Dönüşümlü Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Faiz Oranları:

Vade (gün)
Tutar Aralığı
3 ay
92-94 gün
6 ay
185-187 Gün
12 ay
366-370 Gün
1-250.000 TL 11.50% 11.50% 11.50%
250.000,01-500.000 TL 11.50% 11.50% 11.50%
500.000,01 TL-1.000.000 TL 11.50% 11.50% 11.50%
1.000.000,01 TL Üzeri 11.50% 11.50% 11.50%

* Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar haricindeki, yurt içi şubelerde açılmış TL, döviz ve kıymetli maden cinsinden mevduatlar, her bir mevduat bankasında her bir kişi için, 2023 yılında 400.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

** Vade sonu tatile denk gelir ise sıradaki ilk iş günü faiz tahakkuk ettirilecektir.

*** Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşür ve faiz hakkı ortadan kalkar. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB alış kurundan hangisi düşük ise, bu kur üzerinden vadesiz hesap bakiyesi güncellenir. Dolayısı ile vadeden önce kapama yapılması halinde, döviz kurunda yaşanacak düşüşe bağlı olarak anapara bakiyesinde düşüş yaşanabilir.