Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı

Genel Bilgiler

Dövizden veya altından TL’ye geçerken birikimlerinizi olası bir kur değişimine karşı korurken, aynı zamanda TL mevduatınıza faiz almaya devam edebileceğiniz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nda vade sonunda, kur artışı ile TL mevduatınıza sunulan faiz oranı kazancı karşılaştırılır. Hangisi yüksek ise anaparanız, yüksek olan üzerinden nemalandırılır. Böylece TL’ye çevirdiğiniz vadeli mevduatınıza avantajlı birikim elde etme fırsatını yakaladığınız gibi kur değişimine karşı da birikiminizi korumuş olursunuz.

 

Özellikleri

 • Üründen TL mevduat olarak gerçek ve tüzel kişi yurtiçi yerleşik mevduat sahipleri faydalanabilir.
 • Açılacak olan hesaba asgari olarak TCMB Politika Faiz Oranı uygulanır.
 • Üründe elde edilen getiri stopaj kesintisinden muaftır.
 • Ürün için alt tutar ve üst tutar sınırı bulunmamaktadır.
 • Hesap gerçek ve tüzel kişiler için 3-6-12 ay vadede açılabilmektedir. Ara vade bulunmamaktadır.
 • Hesap saat 10:00 ile 16:00 arasında açılabilmektedir.
 • Bankamızda USD-EUR-GBP-XAU cinsinden DTH hesapları (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan veya başka bankada yukarıda belirtilen döviz cinslerinde bankamıza bakiye transferi yapan gerçek kişi müşterilerimiz bu hesaptan faydalanabileceklerdir.
 • 31/08/2023 tarihinde bankamızda USD-EUR ve GBP cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihte başka bankada USD-EUR-GBP döviz cinslerinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden gerçek kişi müşterilerimiz 31/08/2023 tarihi sonrası hesaplarının gördüğü minimum bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)
 • 30/06/2023 tarihinde bankamızda USD-EUR ve GBP cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihte başka bankada USD-EUR-GBP döviz cinslerinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel kişi müşterilerimiz 30/06/2023 tarihi sonrası hesaplarının gördüğü minimum bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)
 • 31/08/2023 tarihinde bankamızda XAU cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihte başka bankada XAU döviz cinsinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden gerçek kişi müşterilerimiz 31/08/2023 tarihi sonrası hesaplarının gördüğü minimum bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Altın Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)
 • 31/12/2021 tarihinde bankamızda XAU cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihte başka bankada XAU döviz cinsinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel kişi müşterilerimiz 31/12/2021 tarihi sonrası hesaplarının gördüğü minimum bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Altın Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)
 • Vade başlangıcında ABD Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP) ve Altın (XAU) cinsinden döviz tevdiat hesapları, Türk lirasına çevrildiği gün saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de TCMB’nin ilan ettiği ve dövizin TL’ye çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan ilgili döviz alış kuru TL’ye çevrilerek açılır.
 • Vade sonundaki kurlar için ise TCMB’nin günlük olarak saat 11:00 itibarıyla web sitesinde açıklayacağı kurlar dikkate alınacaktır.
 • Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılır.
 • Üründe vade süresi boyunca para yatırma/para çekme işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.
 • Vade sonunda hesap sahibinin talep etmesi durumunda bu hesaplar yenilenebilir. Hesabın yenilenmesi, vade sonu olarak kullanılan kur üzerinden yapılır. Hesap sahibi müşterilerimiz, yenilenen hesapları kapsamında, en fazla vade sonundaki bakiyeleri ile karşılık gelen döviz tutarı kadar olmak koşulu ile, destekten yararlanmaya devam eder.
 • Vade sonunda hesap sahibi talep etmesi durumunda, vade başındaki döviz tutarı, vade sonu kuru üzerinden hesap sahibine satılır. Vade sonunda hesap sahibi müşterimize yapılacak döviz satışındaki vade sonu kurunun kullanılması işleminin saat 12:00’a kadar tamamlanması gerekmektedir.
 • T.C. Merkez Bankası’nın 26 Ocak 2023 tarihli “Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Talimatı” kapsamında yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Merkez Bankasına satışını gerçekleştiren ya da yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türkiye’ye getirerek 2021/14 sayılı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştüren firmalara, Merkez Bankasınca, dönüşümü yapılan dövizin dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen tutarının %2’si kadar TCMB döviz dönüşüm desteği verilmektedir. Döviz Dönüşüm Desteğinden yararlanan firmaların, 1 ay boyunca herhangi bir nedenle ve herhangi bir tutarda döviz alımı yapmamaları esastır. Detaylar için en yakın şubemiz ile irtibata geçilebilir.

Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı Faiz Oranları:

Vade (gün)
Tutar Aralığı
3 ay
92-94 gün
6 ay
185-187 Gün
12 ay
366-370 Gün
1-250.000 TL 30.00% 30.00% 30.00%
250.000-500.000 TL 30.00% 30.00% 30.00%
500.000 TL-1.000.000 TL 30.00% 30.00% 30.00%
1.000.000 TL Üzeri 30.00% 30.00% 30.00%

* Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar haricindeki, yurt içi şubelerde açılmış TL, döviz ve kıymetli maden cinsinden mevduatlar, her bir mevduat bankasında her bir kişi için, 2023 yılında 400.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

** Vade sonu tatile denk gelir ise sıradaki ilk iş günü faiz tahakkuk ettirilecektir.

*** Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşür ve faiz hakkı ortadan kalkar. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB alış kurundan hangisi düşük ise, bu kur üzerinden vadesiz hesap bakiyesi güncellenir. Dolayısı ile vadeden önce kapama yapılması halinde, döviz kurunda yaşanacak düşüşe bağlı olarak anapara bakiyesinde düşüş yaşanabilir.

Sıkça Sorulanlar

Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Dövizden veya altından TL’ye geçerken birikimlerinizi olası bir kur değişimine karşı korurken, aynı zamanda TL mevduatınıza faiz almaya devam edebileceğiniz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nda vade sonunda, kur artışı ile TL mevduatınıza sunulan faiz oranı kazancı karşılaştırılır. Hangisi yüksek ise anaparanız, yüksek olan üzerinden nemalandırılır. Böylece TL’ye çevirdiğiniz vadeli mevduatınıza avantajlı birikim elde etme fırsatını yakaladığınız gibi kur değişimine karşı da birikiminizi korumuş olursunuz.

Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap Nasıl Açılır?

Vade başlangıcında ABD Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP) ve Altın (XAU) cinsinden döviz tevdiat hesapları, Türk lirasına çevrildiği gün saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de TCMB’nin ilan ettiği ve dövizin TL’ye çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan ilgili döviz alış kuru TL’ye çevrilerek açılır.

Hesap gerçek ve tüzel kişiler için 3-6-12 ay vadede açılabilmektedir. Ara vade bulunmamaktadır.

Hesap Mobildenizden ,Denizbank İnternet Bankacılığından ve en yakın Denizbank şubelerimizden açılabilir.

Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Hesabı Kimler Açabilir?

Üründen TL mevduat olarak gerçek ve tüzel kişi yurtiçi yerleşik mevduat sahipleri faydalanabilir.

Bankamızda USD-EUR-GBP-XAU cinsinden DTH hesapları (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan veya başka bankada yukarıda belirtilen döviz cinslerinde bankamıza bakiye transferi yapan gerçek kişi müşterilerimiz bu hesaptan faydalanabileceklerdir.

31/12/2021 ve 30/06/2023 tarihleri arasında Bankamızda USD-EUR ve GBP cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihler arasında başka bankada USD-EUR-GBP döviz cinslerinde bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel müşterilerimiz ilgili tarihler arasındaki max. bakiyeleri ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)

31/12/2021 tarihinde Bankamızda XAU cinsinden DTH hesabı (vadeli+vadesiz bakiyeleri) olan ve yine aynı tarihler arasında başka bankada XAU döviz cinsinden bakiyesi olduğunu belgeleyerek bankamıza transfer eden tüzel müşterilerimiz ilgili tarihteki max. bakiyesi ile sınırlı olmak üzere bu hesaptan faydalanabileceklerdir. (Altın Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap)