Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

Çeyiz Hesap

Evliliğe Erken Hazırlık İçin Devlet Destekli Çeyiz Hesap Tam Size Göre!

Genel Bilgiler

DenizBank Çeyiz Hesabı açtırarak, ilave devlet katkısı ile birikimlerinizi artırabilirsiniz. Çeyiz Hesabı ile bugünden geleceğe yatırım yapmanız mümkün olur. Hemen DenizBank Çeyiz Hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilir ve ekstra devlet katkısı elde edebilirsiniz. DenizBank’ın sunduğu ödeme kolaylıklarından yararlanarak, Çeyiz Hesabı’nızda birikimlerinizi güvence altına alabilirsiniz. Kredi kartı ya da vadesiz mevduat hesabınızdan ödeme talimatı vererek bütçenizi yormadan Çeyiz Hesabı’nızda birikim yapabilirsiniz.

Özellikleri

DenizBank Çeyiz Hesap açtırarak ilave devlet katkısı ile çeyiz hesabı desteği alabilir ve geleceğinize kolayca yatırım yapabilirsiniz. Çeyiz Hesap özellikleri şu şekildedir;

 • 24 yaşın altındaysanız kendiniz veya veli/vasi ilişkisi içinde olduğunuz çocuğunuz için Çeyiz Hesap açtırabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için hesap sahibi T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Çeyiz hesabını yalnızca Türk Lirası cinsinden açabilirsiniz. Birden fazla çeyiz hesap veya ortak hesaba çeyiz hesap açamazsınız.
 • Çeyiz hesabınız 3 yıl vade ile açılır ve aksi yönde bir talimatınız yoksa vade sonlarında otomatik olarak yenilenir.
 • Talimatınız doğrultusunda vadesiz mevduat hesabınızdan ya da DenizBank kredi kartınızdan Çeyiz Hesap düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Düzenli ödeme talimatlarınızı ister aylık, ister üç aylık olacak şekilde verebilirsiniz.
 • Aylık düzenli ödeme seçerseniz, 630.51 TL - 6.305,22 TL arasında, üç aylık düzenli ödeme seçerseniz ise 1.891,56 TL - 18.915,56 TL arasında düzenli ödeme yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz hesap açılış sırasında düzenli ödeme tutarınızla 94.578,50 TL arasında bir başlangıç tutarı ile hesabınızı açabilirsiniz.
 • Çeyiz hesabınızın ilgili yıla ait birikmiş faiz tutarı, hesabınızın yıl dönümlerinde anaparanıza ilave edilir.
 • Düzenli ödeme tutarının tahsil edilemediği durumlarda, minimum düzenli ödeme tutarından düşük olmamak kaydıyla kısmi tahsilat yapılır. Kısmi tahsilat şeklinde yapılan ödemeler de “düzenli ödeme” olarak dikkate alınır.
 • Takip eden bir yıllık dönem başlarında belirlenen yeni avantajlı faiz oranı üzerinden faiz işlemeye devam eder. DenizBank, takip eden yılların faiz oranlarının, dört büyük özel bankanın 365 gün vadeli mevduat için ilan ettiği en yüksek faiz oranları ortalamasının TL’de %0.50 üzerinde olmasını taahhüt eder.
 • Çeyiz hesaplara üst üste dört ay ödeme yapılmaz ise, bu hesaplar birikim özelliğini kaybedeceğinden, biriken hesaplardaki mevduat bakiyeleri vadesiz hesaplara aktarılmak suretiyle, biriken hesaplar kapatılır.
 • Çeyiz Hesabına minimum 3 yıl boyunca kurallara uygun olarak birikim yapmış ve aynı zamanda 27 yaşını doldurmadan ilk evliliği yapmış müşterilerimiz devlet katkısından yararlanabilir.
 • Bunlarla birlikte hesabınızın Çeyiz Hesap olarak devam etmesi için aşağıdaki koşulları da sağlamalısınız.
  • Aylık düzenli ödeme yapıyorsanız yılda üç kereden, üç ayda bir düzenli ödeme yapıyorsanız yılda bir kereden fazla düzenli ödemenin aksatılmaması
  • Bir yılda iki kereden fazla para çekim işlemi yapılmaması
  • Para çekim işleminde hesapta kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken minimum tutarların toplamından az olmaması
Birikim Süresi Devlet Katkısı Max. Ödeme Tutarı
36 Aydan Az Ödenmez Ödenmez
36-47 Ay Birikim Tutarı *%20 26.396,32 TL
48-59 Ay Birikim Tutarı *%22 30.457,28 TL
60 Ay ve Üzeri Birikim Tutarı *%25 36.548,75 TL

* Belirtilen faiz oranları yıllık, brüt ve basit faiz oranıdır.

 • Devlet katkısı hesaplamasında evlilik tarihinizdeki anapara birikimi esas alınacaktır.
 • Hesabınıza tahakkuk eden faizler devlet katkısı hesaplamasına dâhil edilmeyecektir
 • Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihinizdeki birikim tutarının %25’ini ve azami 36.548,75 TL’yi geçmeyecektir.
 • Ödenecek devlet katkısı oranı ve maksimum tutarı aşağıdaki şekildedir.

Çeyiz Hesap Faiz Oranı

Vade Düzenli Ödeme Tutarı Faiz Oranı
Min 3 Yıl Aylık Ödemelerde Min. 630,51 TL Max. 6.305,22 TL %15,50
3 Aylık Ödemelerde Min. 1.891,56 TL Max. 18.915,74 TL %15,50

* Çeyiz Hesabı ile Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak 16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Devlet katkısına hak kazanılabilmesi için ilgili yönetmelikte belirtilen Çeyiz Hesap kurallarına uygun olarak evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması ve 27 yaş doldurulmadan ilk evliliğin yapılmış olması gerekmektedir. Devlet Katkısı evlilik tarihindeki birikim tutarının %25’ini ve azami 36.548,75 TL‘yi geçemez.

** Minimum ve maksimum düzenli ödeme tutarları her yıl açıklanan değerleme oranı kadar her yıl artış ve azalış gösterir. Bu değişiklikler mevcut ve yeni tüm müşteriler için geçerli olur.

*** 2023 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı %122.93’dir.

**** Çeyiz hesabınızı istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bununla birlikte, 36 aydan önce kapatılan hesaplarda tahakkuk eden faiz tutarı anaparadan düşüldükten sonra kalan tutar vadesiz hesabınıza aktarılır. MÜŞTERİ’nin veya BANKA’nın üç yıllık minimum sürenin bitiminden önce aksi yönde yazılı bir bildirimi olmazsa Konut Hesabı üç yılın sonunda kendiliğinden üç yıl süre ile yenilenecektir. 36 aydan sonra, yeni vade sonundan önce, hesabın kapatılması halinde, tamamlanmış 36 ayın vadeli faizi hak edilir. 36. ay ile kapama tarihi arası kalan gün için vadesiz faizi ile hesaplama yapılarak faiz tahakkuk ettirilir. Hesabın vadeden önce kapatılması durumunda, hesabın vadesiz dönemi için vadesiz faiz oranı uygulanacaktır.

***** Resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar haricindeki, yurt içi şubelerde açılmış TL, döviz ve kıymetli maden cinsinden mevduatlar, her bir mevduat bankasında her bir kişi için, 2023 yılında 400.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

Sıkça Sorulanlar

Kimler devlet katkısına başvurabilir?

Devlet katkısından yararlanabilmek için çeyiz hesabı şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Çeyiz hesabına en az üç yıl boyunca kurallara uygun bir şekilde birikim yapan ve 27 yaşını aşmadan ilk evliliğini gerçekleştiren DenizBank müşterileri devlet katkısından yararlanabilir. Bunlara ek olarak mevcut hesabınızın Çeyiz Hesap olarak devam etmesi için aşağıdaki koşulları da sağlamanız gerekir.

 • Aylık düzenli ödeme yapıyorsanız yılda üç kereden, üç ayda bir düzenli ödeme yapıyorsanız yılda bir kereden fazla ödeme aksatılmamalıdır.
 • Bir yılda iki kereden fazla para çekimi yapılmamalıdır.
 • Para çekim işleminde hesapta kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken minimum tutarların toplamından az olmaması gerekir.

Nasıl hesap açabilirim?

Hesap açtırmak için, size en yakın DenizBank şubesine uğrayarak bir Çeyiz Hesabı açtırabilirsiniz.