Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

İhtiyaç Kredisi

Acil nakde mi ihtiyacın var?
DenizBank ihtiyaç kredisi yanında!

Hemen Başvur

Genel Bilgiler

İhtiyaç kredisi; eğitimden seyahate, giyim alışverişlerinden diğer kişisel harcamalara kadar çeşitli harcamalar için kullanılabilen ya da acil nakit ihtiyacını karşılayan bir finansman aracıdır. İhtiyaç kredisinin en önemli avantajlarından biri, bu kredi türünün geri ödemelerinin uzun vade aralıklarında yapılabilmesidir. Bütçenize uygun şekilde oluşturacağınız aylık ödeme planlarıyla ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. DenizBank ihtiyaç kredisini 36 aya varan vade seçenekleriyle kullanabilirsiniz.

Her türlü ihtiyacınızı karşılamak için DenizBank'ın çeşitli ihtiyaç kredilerinden yararlanabilirsiniz.

DenizBank eğitim kredisi; üniversite, özel okul ya da özel kurs ücretleri için kullanılabilir. 36 aya kadar varan vade seçenekleri ve avantajlı faiz oranları ile eğitim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğitim kredisine başvurularda ilgili kurumdan öğrenci kabul belgesi şartı aranır.

DenizBank ihtiyaç kredi çeşitlerinden biri olan tüketici kredisi ise her türlü bireysel ihtiyacın karşılanması amacıyla kullanılabilir. Tatiller, evlilik, ev eşyası ya da elektronik ürün alışverişleri, eğitim, araç masrafları gibi harcamalarınızda tüketici kredisinden yararlanabilirsiniz.

Tüketici kredisinin en önemli avantajları arasında sabit faiz uygulanması ve esnek ödeme planı bulunur. DenizBank müşterileri, tüketici kredisi ödemelerini ister eşit şekilde isterlerse de esnek taksitli ödeme planıyla yapabilir. Aynı zamanda, geri ödeme planı kredi kullanımından sonra 45 güne kadar tercihe göre belirlenebilir.

DenizBank borç transfer kredisi ise emeklilere yöneliktir. Tüm bankaların borçları için kullanılabilen borç transfer kredisi, emekli maaşını DenizBank aracılığıyla alan müşterilere özel bir ihtiyaç kredisidir. 36 aya varan vade seçenekleri sunan borç transfer kredisinde de avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Özellikleri

%4.72’den başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisine kolayca başvurabilir, 36 aya varan taksitlerle kredinizi kullanabilirsiniz. Üstelik kredinizi evraksız İnternet Bankacılığı'ndan hemen* veya nüfus cüzdanınızla size en yakın DenizBank Şubesi’nden kullanabilirsiniz.

 • Uygun faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleri sunar.
 • İnternet bankacılığı, MobilDeniz ve ATM üzerinden hızlı başvuru imkanı tanır.
 • Krediniz anında hesabınıza geçer.

Oran ve Fiyatlar

Kredi Tutarı (TL) Vade (Ay) Aylık Faiz
Oranı (%)
Aylık Taksit
Tutarı (TL)
Kredi Tahsis
Ücreti (TL)
Sigorta ve Vergi Dahil
Ücretler Toplamı (TL)
Aylık Toplam
Maliyet Oranı (%)
Yıllık Toplam
Maliyet Oranı (%)
10.000 12 4,82 1194,41 50,00 293,96 8,6754 104,1044
10.000 18 4,72 916,64 50,00 355,22 8,3843 100,6114
10.000 24 5,02 817,15 50,00 459,44 9,0833 108,9997
10.000 36 5,00 704,43 50,00 634,23 9,0080 108,0962

Örnek ödeme tablosu, 10.000TL baz alınarak oluşturulmuştur. Kredi üst limiti 250.000 TL'dir. Yasal vade sınırlamaları gereği 100.000 TL üzerindeki tutarlar için maksimum vade 12 ay, 50.000 TL - 100.000 TL aralığındaki tutarlar için 24 ay, 50.000 TL ve altındaki tutarlar için 36 aya kadardır. Findeks kredi notu, borçluluk seviyesi, müşterinin segmenti ve çalışma şekline göre fiyatlamalar belirtilen kriterlerde aylık faiz oranı değişiklik göstermektedir. Kredi tahsis ücreti, başlangıçta bir defaya mahsus alınacak olup kredi tutarının binde 5’i oranındadır. Tabloda yer alan kredi tahsis ücretine vergi dâhil edilmemiştir. ”Sigorta ve vergi dahil ücretler toplamı”, kredi tahsis ücreti, vergi ve sigorta priminden oluşmaktadır. Aylık/yıllık toplam maliyet oranlarına sigorta primi hariç tüm masraf ve vergiler dâhil edilmiştir. Örnek kredi için sigorta primi hesaplamalarında ortalama 35 yaş baz alınmıştır. Hayat sigortası primi 10.000TL ise, 12 ay vadede 293.96TL, 18 ay vadede 355.22 TL, 24 ay vadede 459.44 TL, 36 ay vadede 634.23 TL'dir. Banka, faiz oranlarında değişiklik yapma, onaylanan kredinin kullanımı için son kararı verme, kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Krediye ilişkin ilgili belgeleri imzalamadan önce faiz oranı, tüm masraf, ücret ve komisyon hakkında tarafınıza bilgi formu ile bilgilendirme yapılacaktır.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

İlginizi Çekebilir

Sıkça Sorulanlar

İhtiyaç kredisine nasıl başvurulur?

DenizBank ihtiyaç kredisi başvurularını online olarak internet bankacılığı üzerinden, MobilDeniz mobil uygulamasından, 0850 222 08 00 telefon bankacılığı ya da şubeler aracılığıyla yapılabilir. DenizBank müşterileri, ihtiyaç kredisi için sistemde kayıtlı kimlik, adres ve telefon numarası bilgileriyle herhangi bir ek belge olmaksızın internet bankacılığı üzerinden; eğitim, tüketici ve borç transfer kredileri için ise DenizBank şubelerinden başvurularını yapabilir. Aynı zamanda başvurunuzu Denizbank şubelerinden yapmak isterseniz TC kimlik kartınızla ya da kimlik kartı yerine geçecek pasaport gibi belgelerinizle size en yakın şubemize uğrayarak ihtiyaç kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Online işlemlerde ihtiyaç kredinizi hesapladıktan sonra, “Hemen Başvur” butonuna tıklayarak ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaç kredisine başvurmak için gerekli belgeler nelerdir?

DenizBank ihtiyaç kredisine başvurmak için gerekli belgeler şunlardır:

MobilDeniz uygulamasını veya DenizBank İnternet Bankacılığını kullanıyorsanız istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden sadece TC kimlik numarası ve cep telefonu numaranızla başvuru işlemlerinizi anında başlatabilirsiniz. Dilerseniz yalnızca nüfus cüzdanınız ile size en yakın DenizBank şubesinden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim?

DenizBank ihtiyaç kredisinden 65.000 TL’ye kadar yararlanabilirsiniz. DenizBank kredi ürünlerinin faiz oranları vadeye ve kredi tutarına göre değişir. 3.000 TL altında ve en fazla 12 ay vadeli ödenecek olan ihtiyaç kredilerinde avantajlı sabit faiz oranlarından yararlanmanız mümkündür. Yasal sınırlamalar gereği, 50.000 TL üzerindeki tutarlar için maksimum 24 ay, 50.000 TL ve altındaki tutarlarda ise maksimum vade 36 aya kadardır. Findeks kredi notu, borçluluk seviyesi, müşteri segmenti ve çalışma şekli ne kadar kredi çekebileceğinizi belirleyen faktörlerdir.

İhtiyaç Kredisi en çok ne kadar çekebilirim?

İhtiyaç kredisi çekebileceğiniz maksimum miktar, DenizBank politikalarına, ülkenin finansal düzenlemelerine ve kişisel finansal durumunuza bağlı olarak değişebilir. DenizBank ihtiyaç kredisi üst limiti 65.000 TL’dir.

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi başvurularının değerlendirilmesinde öncelikle dikkate alınan faktör olan kredi notu kişilerin daha önce yaptığı ve olumlu ya da olumsuz sonuçlanan kredi başvularını, kredi kartlarının ödeme düzenini ve borç durumunu içerir. Kredi notunun yüksek olması kredi başvurularının kabul edilme olasılığını arttırır.

Kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) altında hizmet veren Findeks tarafından hesaplanır. Finansal geçmişe göre, verilerin analizleri hem bireysel hem de ticari müşterilere yönelik yapılabilir.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle kredi notunu öğrenmesinde fayda vardır. Kredi notu, Findeks ya da bankalar aracılığı ile öğrenilebilir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle Findeks resmî internet sitesi üzerinden kayıt oluşturmanız gereklidir. Siteye üye olduktan sonra ödeyeceğiniz güncel ücret mukabilinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankaların internet şubelerinden, mobil uygulamaları üzerinden ya da şubelerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şubeler aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmek için bir dilekçe vermeniz gerekir. İnternet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden ise belirlenen ücretler karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır?

İhtiyaç kredisi hesaplamak için kullanabileceğiniz temel bir formül vardır. Ancak, kredi hesaplamaları genellikle karmaşık olabilir çünkü faiz oranları, vade süresi ve ödeme sıklığı gibi faktörler hesaplamayı etkiler.

Bu hesaplamalar güncel faiz oranları üzerinden yapılır. Hesaplama sonucunda aylİhtiyaç kredisi hesaplaması yapmak için ilk olarak, kredi başvurusunda belirttiğiniz, ihtiyacınız olan veya onaylanan kredi miktarını belirlemelisiniz. Yıllık faiz oranı kredi sözleşmesinde veya bulunabilir. Yıllık faiz oranları aylık olarak değişiklik gösterebilir. Kredi vade süresini belirleyin. Yani, krediyi kaç ayda geri ödeyeceğinizi seçin. Her ay ödemeniz gereken aylık taksit miktarını hesaplamak gerçek ödeme planı, ödeme sıklığı (aylık, üç aylık, vb.) ve ödeme tarihleri gibi diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

İhtiyaç kredisi hesaplamaları, Denizbank kredi hesaplama aracı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. TL cinsinden toplam kredi tutarını ve tercih ettiğiniz vade süresini seçerek hesaplama aracında kredinizi hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamalar güncel faiz oranları üzerinden yapılmaktadır. Hesaplama sonucunda aylık ödemeniz gereken taksit tutarını öğrenebilirsiniz. Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarının yanı sıra geri ödeyeceğiniz toplam tutar, kredi tahsis ücreti ve yıllık maliyet oranı bilgilerine de ulaşabilirsiniz. İhtiyaç kredisi hesaplama aracı, belirlediğiniz tutarlara ve vadeye göre size özel ödeme planı da çıkarır. Bu ödeme tablosunda, vade sayısı dahil ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.Tarihe göre taksit vadesi, taksit tutarı, anapara, faiz, vergi ve kalan anapara ödeme planı tablosunda belirtilir.

İhtiyaç kredinizi hesapladıktan sonra, “Hemen Başvur” butonuna tıklayarak ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurularında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalar arasında kredi türü, kredi miktarı, faiz oranları, vade seçenekleri, kredi notu ve masraflar bulunur.

İhtiyaç kredisi farklı gereksinimleri karşılamak amacıyla çeşitlenir. Başvurudan önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bu sayede kendinize uygun kredi çeşitleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi; tatil kredisi, evlilik kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi, borç transfer kredisi, tüketici kredisi, eşya kredisi gibi farklı çeşitlerde sunulur. Örneğin; evlenmeyi düşünüyorsanız, evlilik kredisine başvurarak düğün masraflarını ödeyebilirsiniz. Acil ameliyat olmanızı gerektiren bir sağlık sorununuz varsa, sağlık kredisi başvurusunda bulunarak özel hastane masraflarını karşılayabilirsiniz. Eviniz ya da kendiniz için alışveriş yapmayı planlıyorsanız eşya kredisi çekebilir, mobilyadan elektronik aletlere kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kredi türünü belirlemenin avantajlarından biri de bankaların kampanyalarıdır. Belirlediğiniz ihtiyacınıza uygun olan kredi türünde dönemsel kampanyalar olabilir. Kampanyalar sayesinde daha avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi türünün ardından kredi tutarını da belirlemeniz gerekir. Başvurudan önce bütçe planlaması yapmanız faydalı olur. Tam olarak ihtiyaç duyduğunuz miktarı belirleyerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede, ödemesi planlanmayan bir borçlanmanın da önüne geçebilirsiniz.

Aylık ödenecek taksit tutarı da faiz oranlarıyla birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunur. Gelir ve gider durumunuzu ve bütçenizi planlayarak ödeyebileceğiniz maksimum aylık taksit tutarını belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan noktalardan biri de vade aralığıdır. Vade aralığının uzaması, faiz oranlarını ve dolayısıyla toplam ödenmesi gereken tutarı artırır. 10 ay vadeli kredi ve 20 ay vadeli kredinin faiz oranları değişkenlik gösterir. Bu nedenle, gelir düzeyinize uygun en düşük vade seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Kredi notu da ihtiyaç kredisi başvurusundan önce öğrenilmesi gereken bilgilerden biridir. Herhangi bir ihtiyaç kredisine başvuru yaptığınız zaman, bankalar tarafından öncelikle kredi notunuz incelenir. Herhangi bir kredi ya da kredi kartı borcunu düzensiz ödeyenlerin, geciktirerek yatıranların veya uzun zaman boyunca yatırmayanların puanı düşük olabilir. Ödeme performansınızı iyileştirerek zaman içinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tüm finansal geçmişinizin verileri üzerinden hesaplanan kredi puanının yüksek olması, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini artırır.

Bazı kişiler ilk kez kredi başvurusunda bulunuyor olabilir. Daha önce herhangi bir bankayla finansal ilişkisi olmayan, kredi kartı kullanmayan ya da ödeme geçmişi bulunmayan kişilerin de kredi notu düşüktür. Bu durumda, kredi başvurusundan önce bir kredi kartı başvurusu yapmak ve kart borçlarını belli bir süre boyunca düzenli olarak ödemek de kredi notunun yükselmesine yardımcı olur.

İhtiyaç kredisi başvurusunda kabul edilen gelirler nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişilerden banka tarafından istenen öncelikli belgelerin başında gelir belgesi bulunur. Bu gelirin resmî evraklarla kanıtlanması gerekir. Resmî geçerliliğe sahip kaşeler, bordro, imza sirküleri ya da mühürler bankalar tarafından kabul edilir.

 • SGK ya da sigorta ile çalışan kişilerin çalışma süresi kredi başvurusu sırasında incelenir. Genel olarak, ihtiyaç kredisi başvurusu yapan sigortalı çalışanların son iş yerinde en az 3 ay çalışmış olması ve tüm sigortalı çalışma süresinin en az 12 ay olması gerekir. Bazı kredi türleri için son iş yerinde çalışma süresinin en az 6 ay olması da istenebilir. Kredi notu, bu sürelerin belirlenmesinde etkili olabilir. Kredi notu yüksek birinin son iş yerinde çalışma süresi kısa olsa da bu kişilerin kredi talebi kabul edilebilir.
 • Vergi levhalı çalışan serbest meslek sahiplerinin kredi kullanabilmesi için işletmenin en az 1 yıldır aktif olarak çalışıyor olması gerekir. Başvuru sırasında bu kişilerden gelir belgesinin yanı sıra güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu da istenir. İstenilen belgeler, başvuru yapılan ihtiyaç kredisi türüne göre değişiklik gösterebilir.
 • Memurlar için genel olarak çalışma süresi şartı aranmamaktadır. Bununla birlikte, krediye başvuru yapan memurlarda maaş bordrosu gelir belgesi yerine geçer.
 • Emekliler için de çalışma süresi şartı yoktur. Ancak, çalışmakta olan emekli bireylerin ihtiyaç kredisine başvurabilmeleri için iş yerlerinden resmî gelir belgesi ya da çalıştığına dair kaşeli bir yazı alması gerekir.

İhtiyaç kredisinde erken ödeme indirimi var mı?

Bazı ihtiyaç kredisi türleri için erken ödeme avantajları sunulur. En fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinden yararlanan müşteriler, borçlarını erken kapatma seçeneğine de sahiptir. Bu durumda bankalar faiz konusunda belli indirimler yapabilir.

Bu faiz indirimi, kredi taksitlerinin tamamlanma tarihinden önce borç tamamen kapatıldığında geçerli olur. Erken ödeme yapılan taksitler için faiz indirimi uygulaması yapılmaz. Konut kredilerinde erken ödeme yapmanın cezası olabilir. Bu nedenle, ihtiyacınıza uygun krediye başvurmadan önce bankadan gerekli tüm bilgileri almanız faydalı olacaktır.

İhtiyaç kredisi gecikme faizi ne kadardır?

Bankalar, ihtiyaç kredisinin aylık taksit ödemelerinde gecikme yaşayanlardan gecikme faizi alabilir. Bankalar, yasal olarak, gecikme faizini kullanılan faiz oranının en fazla %30 fazlası olarak belirleyebilir. Gecikme faizi ücreti, kredi tutarına ve faiz oranlarına göre değişkenlik gösterir.

Gecikme faizi hesaplamaları toplam kredi tutarı, vade, faiz oranı, kredinin başlama tarihi, son ödenen taksitin tarihi ve hesaplamanın yapıldığı tarih üzerinden yapılır. Hesaplamalar sırasında gecikme gün sayısı, gecikme faiz tutarı, toplam gecikme tutarı ve gecikme faiz oranı üzerinden hesaplanan KKDF ve BSMV ödemeleri dikkate alınır.

İhtiyaç kredisi gecikme faizi, normal kredi faizinin %30’unun faiz oranının üzerine eklenmesiyle hesaplanır. Örneğin, %1 faiz oranlı bir kredinin gecikme faizi oranı %1,3 olur. Gecikme faiz tutarı hesaplanırken; gecikme faiz oranı, geciken gün sayısı ve geciken anapara çarpılır. Daha sonrasında bu miktar 30’a bölünerek aylık gecikme faizi tutarı belirlenir. Gecikme faizinin %5 oranında KKDF ve %15 oranında BSMV de bu tutarın üzerine eklenir.

Kredi dosya masrafı ne demektir?

Kredi tahsis ücreti olarak da adlandırılan kredi dosya masrafı; Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında belirlenen, çekilecek toplam kredi tutarının maksimum binde 5’i kadar olabilen kredi masrafıdır. Bu ücretin içine sigortalar, ekspertiz masrafları, ipotek ücreti, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) gibi ödemeler dahil değildir.

İhtiyaç Kredisinde kefile gerek var mı?

İhtiyaç kredisi farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Kredi türüne göre kefil zorunluluğu değişiklik gösterir.DenizBank tüketici kredisi başvurularında kefil istememekle birlikte bazı durumlarda bunu müşterilerinden talep edebilir.

İhtiyaç kredisine kefil olma şartları nelerdir?

Kefil, kredi sahibinin aylık ödemesi gereken taksitleri ödemediği ya da geciktirdiği durumlarda borçlu olan ve bu rolde bankanın tanıdığı kişidir. Kredi ödemeleriyle ilgili yaşanan herhangi bir aksaklıkta krediyi çeken kişilerle birlikte kefil de borçlu duruma gelir.

Kefil olarak gösterilen kişinin bankalar tarafından kabul edilmesi bazı şartlara bağlıdır. İhtiyaç kredisi başvuruları sırasında kefil olanlardan bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Kefil olacak kişilerin;

 • KKB tarafından verilen kredi notunun yeterli olması,
 • Toplam kredi tutarı ve aylık ödenmesi gereken taksit çerçevesinde gelirinin yeterli olması,
 • Kredi başvurusunda bulunan kişi ile aynı şehirde ikamet etmesi,
 • Kefillik şartlarının yerine getirildiğini belirten belgeyi imzalanması gerekir.

İhtiyaç kredisi ürünlerinden biri olan DenizBank tüketici kredisi için kefillerden bazı belgeler istenir:

 • Bireysel kredi başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi (Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu ya da şirketin imza sirküleri ile birlikte maaş yazısı gerekir. Serbest meslek sahibi bireyler için son 3 yıllık vergi levhası şartı aranır.),
 • İkametgah belgesi ya da son aya ait herhangi bir resmî fatura örneği,
 • Kira geliri beyan edilmişse tapu fotokopisi ile birlikte kira kontratı,
 • Faiz geliri beyan edilmişse yatırım hesabı dokümanı.

Bu belgelerin eksiksiz ve hatasız şekilde bankaya iletilmesinin ardından kredi için kefil kabul edilebilir.

İhtiyaç kredisi masrafları nelerdir?

Kredi masrafları, faizlerden ayrı olarak kredi sahibinden tahsis edilen masraf kalemleridir. Bankaların ihtiyaç kredisi masrafları genellikle şu şekildedir:

 • Dosya masrafları,
 • Kredi tahsis ücreti,
 • Hayat sigortası masrafları,
 • Ek gider masrafları.

Bu masrafların yanı sıra, kredi talebinde bulunan kişilerin BSMV ve KKDF vergilerini de ödemesi gerekir. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), kredinin faiz oranı ve anapara üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamalara göre, kredi kullanan kişilerden aylık taksitler içinde anapara ve faize göre %15 oranında KKDF vergisi de tahsil edilir.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ise belirlenen faiz üzerinden %5 oranında hesaplanır. BSMV ödemeleri de aylık taksitlere yansıtılır.

İhtiyaç kredisi vade sınırı nedir?

İhtiyaç kredisi ödeme planı en fazla 36 ay vadeli olacak şekilde yapılabilir.

İhtiyaç kredisi başvurusunun sonucu ne zaman öğrenilir?

Yaptığınız ihtiyaç kredisi başvurusu, öncelikle banka tarafından değerlendirilecektir. Kişiye özel yapılan değerlendirme sonucunun çıkması farklı zaman aralıklarında olabilir. Banka şubelerinden yaptığınız başvurularda kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notları, gelir durumları detaylıca incelenecektir. Aynı zamanda başvuru sonuçları 24 saat içerisinde de gerçekleşebilir ya da 1 haftayı bulabilir.

İhtiyaç kredisi türleri nelerdir?

İhtiyaç kredisi çeşitleri, genellikle kısa vadeli ödeme planları ile acil nakit ihtiyacını karşılayabilen çözümler olduğu için tercih edilir. Avantajlı faiz oranlarına sahip olması da ihtiyaç kredisinin tercih edilme sebeplerinden biridir.

İhtiyaç kredileri müşterilerin gereksinimlerine göre çeşitlenir. İhtiyaç kredisi; eğitim, sağlık, evlilik, tatil, tadilat masrafları, alışveriş ya da borçları kapatmak amacıyla kullanılabilir. Bu kredi çeşitleri ipotekli veya ipoteksiz olabilir.

Bankalara konut, arsa ya da topu gibi herhangi bir teminat gösterilmeden başvuru yapılabilen krediler, ipoteksiz ihtiyaç kredisi olarak adlandırılır. Bunlar, özellikle acil nakde ihtiyaç duyulduğunda başvurulan kredi türleridir. Eşya almak, borç kapatmak, seyahate çıkmak ya da eğitim masrafları için ipoteksiz ihtiyaç kredisi çekilebilir.

 • Borç transfer kredisi, müşterilerin kredi kartı borçlarının ve çekilen kredinin birleştirilip tek bir kredi üzerinden ödenmesini sağlar. Farklı bankalara olan borçlar da tek bir bankanın kredi ürününde toplanır. Bununla birlikte, aynı türden olmak kaydıyla çeşitli krediler de birleştirilebilir. Farklı kredi çeşitlerinin birleştirilememesinin nedeni ise vergi ücretlerinin, faiz oranlarının ve vade sürelerinin değişiklik göstermesidir.
 • Evlilik masraflarını karşılamak için de ihtiyaç kredisi çekilebilir. Özellikle düğün sezonlarında daha sık başvurulan evlilik kredisi, hazırlıklar sırasında karşılaşılan masrafların taksitle ödenmesine olanak tanır. Bankalar tarafından bazı dönemlerde taksit ertelemeli evlilik kredisi kampanyaları da yapılabilir.
 • Sağlık sorunları ve masraflı tedavi ihtiyaçları için de kredi kullanılabilir. Sağlık kredileri, özel hastanelerin bankalarla anlaşma yapması sonucunda daha avantajlı faiz oranları ve vade seçenekleriyle çekilebilir.
 • Müşteriler, hem kendilerinin hem de aile bireylerinin eğitim masrafları için de ihtiyaç kredisinden yararlanabilir. Bazı üniversiteler, özel okullar ve kurslar bankalarla anlaşmalı olabilir. Bu durumda kredi doğrudan kuruma aktarılır. Bununla birlikte, kişiler öğrenci olduklarını belirten resmî bir belgeyle de eğitim kredisi için başvuruda bulunabilir.
 • Eşya kredisi, genellikle daha düşük miktarda ve kısa süreli ihtiyaçları karşılamak adına kullanılır. Beyaz eşya, mobilya veya bilgisayar ve akıllı telefon gibi elektronik ürün alışverişlerinde de eşya kredilerinden yararlanılabilir.
 • Tatil kredisi özellikle yaz dönemlerine çoğu kişi tarafından tercih edilir. İhtiyaç kredilerinden biri olan tatil kredisinde bazı dönemlerde taksit erteleme gibi kampanyalar da yapılabilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi ise gerçek kişilerin belli bir teminat karşılığında kullanabileceği kredi türüdür. İpotekli kredi başvurularında teminat olarak gösterilebilen varlıkların arasında arsa, konut ya da araba sayılabilir. Tapuda adı geçen ve kredi için başvuran kişiler, ekspertiz bedelinin %80’ine kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir. Bu oran yalnızca konutlar için geçerli olup araç ve arsalarda farklılık gösterir. Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na (BDDK) göre ipotekli ihtiyaç kredisi en fazla 36 aya kadar vadeyle kullanılabilir.

DenizBank ihtiyaç kredileri arasında bulunan eğitim, borç transfer ve tüketici kredisi çeşitleri, avantajlı faiz oranları ve uygun vade seçenekleriyle farklı gereksinimlerinizi ve acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar.

İhtiyaç Kredisi nedir?

İhtiyaç kredisi, seyahat yapmak istediğinizde, eğitim masraflarınızda, giyim veya farklı alışverişlerinizde veya diğer kişisel harcamalarınıza kadar kullanabileceğiniz ya da nakit ihtiyacınızı karşılayan bankanın sunduğu bir finansman aracıdır. İhtiyaç kredisinin en önemli avantajlarından biri de bu kredi türünün geri ödemelerinin uzun vade aralıklarında yapılabiliyor olmasıdır. Kendi bütçenize uygun oluşturacağınız aylık ödeme planları mevcuttur. Bu sayede aylık ödeme planlarıyla ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. DenizBank’ta türlü ihtiyaçlarınızı karşılamak için 36 aya varan vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisini kullanabilirsiniz. Aldığınız krediyi çeşitli ihtiyaçlarınızla kullanabilirsiniz.

DenizBank eğitim kredisi üniversite, özel okul ya da özel kurs ücretleri için kullanılabilir. Banka 36 aya kadar vade seçenekleri sunmaktadır. Böylece avantajlı faiz oranlarıyla eğitim hayatınızdaki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.DenizBank’ta çeşitli ihtiyaç kredileri vardır. Bu kredi çeşitlerinden biri olan “tüketici kredisi”, birçok ihtiyacınızı karşılamanız için kullanılabilir. Bireysel ihtiyaçlardan evlilik, sağlık, tatil, ev/ iş yeri tadilatı, ev eşyası ya da elektronik ürün alışverişleri, eğitim, araç masrafları gibi harcamalarınızda kullanıp bu krediden yararlanabilirsiniz. Tüketici kredisinin sunduğu birçok avantaj mevcuttur. En önemli avantajları arasında sabit faiz uygulanması ile esnek ödeme planı bulunur. DenizBank’ı tercih eden müşteriler, tüketici kredisini aldıklarında, geri ödemeleri planlayabilir. İster eşit, isterlerse de esnek şekilde taksitlendirebilir. Taksitli ödeme planı için, kredi kullanımından sonra 45 güne kadar tercihe göre belirleme fırsatı sunar. Borç transfer kredisi ise emeklilere yönelik bir kredi türüdür. Denizbank’taki bu kredi türü, tüm bankaların borçları için kullanılabilen bir borç transfer kredisidir. Emekli maaşını DenizBank’tan alan müşterilere özel olarak sunulan bir ihtiyaç kredisi türüdür. 36 aya varan vade seçeneği sunar. Avantajlı faiz oranları mevcuttur.

İhtiyaç Kredisi dosya masrafı ne kadardır?

İhtiyaç kredi masrafları, faizlerden ayrı olarak kredi sahibinden alınan masraf kalemleridir. Bankaların ihtiyaç kredisi masrafları genellikle dosya masrafları, kredi tahsis ücreti, hayat sigortası masrafları, ek gider masrafları şeklindedir.

Bu masrafların yanı sıra, kredi talebinde bulunan kişilerin Banka Sigorta Muameleleri Vergisi BSMV ve KKDF vergilerini de ödemesi gerekir. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), kredinin faiz oranı ve anapara üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamalara göre, kredi kullanan kişilerden aylık taksitler içinde anapara ve faize göre %15 oranında KKDF vergisi de tahsil edilir. Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ise belirlenen faiz üzerinden %15 oranında hesaplanır. BSMV ödemeleri de aylık taksitlere yansıtılır.

İhtiyaç Kredisi çekmek için yaş sınırı var mı?

Genellikle ihtiyaç kredisi alabilmek için belirli bir yaş sınırınızın olması gerekmektedir. Bu yaş sınırı 18 yaş veya daha yüksek olabilir.

İhtiyaç Kredisi sonucunu nasıl öğrenebilirim?

DenizBank’ta kredi başvuru sonucu dakikalar içerisinde de öğrenilebilir. SMS üzerinden gerçekleştirilen kredi başvuruları 3 ya da 5 dakika gibi kısa süre içinde sonuçlanabilir. İhtiyaç kredisine başvurmanın bir diğer yöntemi ise internet bankacılığı, MobilDeniz veya telefon bankacılığıdır. Buradan sonuç takip edilebilir.

İhtiyaç Kredisi için kredi notum ne kadar olmalıdır?

Kredi notları genellikle 300 ila 850 arasında bir puanla ölçülür ve daha yüksek puanlar daha iyi bir kredi geçmişini ve kredi notunu temsil eder.Düşük faizli ve düşük miktarda ihtiyaç kredileri için daha yüksek bir kredi notu gerekebilir.Bu tür krediler, daha düşük riskli kabul edilir ve bu nedenle daha yüksek kredi notlarına sahip bireyler için daha cazip faiz oranları sunabilirler.

İhtiyaç Kredisi başvurusu onaylanmama sebepleri nelerdir?

Banka başvuru esnasında bazı şartlar aramaktadır.Eğer bu şartlar yerine getirilmiyorsa muhtemelen ihtiyaç kredisi başvurunuz onaylanmayacaktır.Bunun sebepleri arasında düşük kredi notu olabilir. Düşük kredi notu, kredi başvurusunun reddedilmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Kredi notu, kredi geçmişi, önceki kredi veya borç ödemeleri, kredi kartı kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak hesaplanır.Düşük kredi notu, kredi başvurusunun kabul edilme olasılığını azaltabilir.Yine düşük gelir veya bir gelirin olmaması da red sebebidir. Kredi başvurusu sırasında gelirin yetersiz olduğu düşünülüyorsa, başvuru reddedilebilir. Bankalar,kredi taksitlerini ödeyebilme kapasitesini değerlendirmek için gelir durumunu göz önünde bulundururlar.Başvuru sırasında gerekli belgelerin eksik veya hatalı olduğu durumlarda kredi başvurusu reddedilebilir. Kimlik belgesi, gelir belgesi veya ikametgah belgesi gibi belgelerin eksiksiz ve güncel olması önemlidir. Birden fazla kredi başvurusu yapmak, kredi sağlayıcıları tarafından risk olarak görülebilir. Bu, kredi notunuzu düşürebilir ve başvurularınızın reddedilmesine neden olabilir.

İhtiyaç Kredisi faiz oranları neye göre belirlenir?

İhtiyaç kredisi faiz oranları, bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenir ve bu faktörler kredi veren kuruluşun politikalarına, ekonomik koşullara ve başvuranın kredi profiline göre değişebilir.

Taksit ödemeleri geciktiğinde ne olur?

Taksit ödemeleri geciktiğinde bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Taksit ödemelerinin gecikmesi, kredi puanınızı etkileyebilir ve mali sorumluluklarınıza dair olumsuz bir izlenim yaratabilir.Taksit ödemelerinizin gecikmesi, kredi raporunuzda olumsuz bilgilerin kaydedilmesine yol açabilir. Bu, kredi puanınızın düşmesine neden olabilir. Kredi puanı düştüğünde, gelecekte kredi başvurularınızın onaylanması daha zor olabilir ve daha yüksek faiz oranlarına tabi olabilirsiniz.

Kimler İhtiyaç Kredisi alabilir?

İhtiyaç kredisi alabilmenin belirli birtakım şartları vardır. Genellikle ihtiyaç kredisi alabilmek için 18 yaşından büyük olmalısınız. Kredi başvurunuzun kabul edilmesi için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Geliriniz, kredi taksitlerini ödeyebilme kapasitesinizi belirlemek için değerlendirilir. Kredi başvurunuzun onaylanabilmesi için iyi bir kredi notuna sahip olmanız önemlidir. Kredi notu, kredi geçmişinizi ve daha önceki kredi veya borç ödemelerinizi yansıtır. Gelirinizi belgelemeniz gerekecektir. Son maaş bordrosu, gelir vergisi beyannamesi veya banka hesap dökümü gibi belgelerle yapılabilir. Bazı durumlarda teminat veya kefil gerekebilir. Kefil, kredi ödemelerini garanti eden bir kişi veya kuruluş olabilmektedir. Bunların yanı sıra ihtiyaç kredisi alabilmek için Denizbank’ın belirlediği şartları karşılamanız gerekebilir.

İhtiyaç Kredisi başvuru takibi nasıl yapabilirim?

Genellikle başvuru sonuçları ve başvurunuzun durumu hakkında banka size bilgi verir.Müşteri hizmetleri temsilcileri veya çağrı merkezleri,başvurunuzun durumu hakkında size yardımcı olabilir.Başvurunuzun durumunu izlemek için çevrimiçi hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinden cayma hakkım var mı?

İhtiyaç kredisi veya tüketici kredisi gibi tüketici kredileri için genellikle cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkı, kredi sözleşmesini imzaladıktan sonra belirli bir süre içinde sözleşmeden vazgeçme hakkınızdır. Bu süre 14 gün ile 30 gün arasında değişebilir. Cayma hakkını kullanmak istediğinizde bankaya bunu yazılı bir şekilde bildirmeniz gerekebilir.

Kredi taksidinin ödemesi haftasonuna denk gelirse ne yapmalıyım?

Eğer kredi taksit ödemeniz hafta sonuna veya başka bir tatil gününe denk gelirse, kredi ödemenizin tarihini hatırlamak ve ödemeyi geciktirmemek önemlidir. Krediye ilişkin taksit vadesi kanunlarda tatil olarak kabul edilen bir güne rastlarsa, ilgili vade tarihi bu günü izleyen ve tatil olmayan ilk gün olacaktır. Ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek sıkıntı yaşamazsınız. Böylece ödeme tarihini kaçırmamış olursunuz.

İhtiyaç kredisinde vade sınırı ne kadardır?

DenizBank olarak ihtiyaç kredisinde 36 ay vade sınırı vardır. Avantajlı faiz oranları ile anlık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurunuz neden onaylanmaz?

İhtiyaç kredisi başvurunuzun onaylanmaması bir veya birkaç neden ile ilişkilendirilebilir. Bunlardan biri düşük kredi notudur. Kredi notu, geçmiş finansal davranışlarınızı yansıtan önemli bir faktördür. Düşük kredi notu, kredi başvurunuzun onaylanmamasına neden olabilir. Yetersiz gelir de başvurunuzun onaylanmasında engeldir. Kredi başvuruları genellikle başvuranın gelir düzeyini dikkate alır. Eğer geliriniz kredi ödemelerini karşılamak için yetersizse başvurunuz onaylanmayabilir. Kötü kredi geçmişi de başvurunuzun onaylanmamasında önemli bir sebeptir. Daha önceki kredi veya borç ödemelerinde sorun yaşadıysanız bu durum yeni başvurunuzun onaylanmasını etkileyebilir. Mevcut borçlarınızın fazla olması, yeni kredi başvurunuzun onaylanmamasına neden olabilir. Eğer işsizseniz veya düzenli bir gelir kaynağınız yoksa da kredi başvurularınız onaylanmaz. Kredi kurallarına veya kredi sağlayıcının politikalarına uymamanız, belgeleri eksik sunmanız veya yanlış bilgi vermeniz de başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda sebeplerini anlamak ve finansal durumunuz iyileştirmek için çalışmak önemlidir. Kredi notunuzu yükseltmek, gelirinizi artırmak veya borçlarınızı düzenlemek, gelecekteki kredi başvurularınızın onaylanma olasılığını artırabilir.

İhtiyaç kredisi için kredi notunuz kaç olmalı?

İhtiyaç kredisi almak için gerekli kredi notu genellikle bankadan bankaya ve ülkeden ülkeye değişebilir. Genel olarak daha yüksek bir kredi notu, daha uygun faiz oranları ve daha geniş kredi olanakları sunabilir.

Herkes bireysel ihtiyaç kredisi çekebilir mi?

Bireysel ihtiyaç kredisi çekmek için belli başvuru kriterlerini ve gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. Başvuru yapmak için belirli bir yaş sınırını geçmiş olmanız gerekir. Düzenli bir gelir kaynağınız olması gerekmektedir. Sonuç olarak herkes bireysel ihtiyaç kredisi çekemeyebilir. Başvurmadan önce finansal durumunuzu ve kredi gereksinimlerinizi dikkatlice incelemeniz önemlidir.

En fazla ne kadar bireysel ihtiyaç kredisi çekilebilir?

Bireysel ihtiyaç kredisinin limitini etkileyen bazı faktörler vardır. Gelir düzeyinizin ne kadar kredi alabileceğinizi belirler. Düşük gelire sahipseniz daha düşük kredi limitiniz vardır. Kredi notunuz size verilecek olan kredi miktarını etkileyeceğinden kredi geçmişiniz de etkileyecektir. Olumlu bir kredi geçmişisiniz var ise daha büyük kredi limitine çıkabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi ne kadar sürede çıkar?

İhtiyaç kredisi için başvurduğunuz zaman, kredi başvurusu için gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması onay sürecini hızlandırır. Eksik ve hatalı bilgi sunulması onay süresini uzatır. Kredi notu ve kredi geçmişi de incelenerek bir sonuca varılır. Başvurularınızı yapacağınız kanal da önemlidir. Mesela telefon ile ya da MobilDeniz ve İnternet Bankacılığı’ndan başvurular daha çabuk sonuçlanacaktır. Öyle ki 5 dakikanızı almayacaktır. Genellikle DenizBank olarak ihtiyaç kredinizi 1 gün ila 1 hafta arasında sonuçlandırabiliriz.

İhtiyaç kredisi iptal edilebilir mi?

Yasal olarak iptal süresi imzalandığı tarihten itibaren 14 gündür.

İhtiyaç kredisi ödenmezse ne olur?

İhtiyaç kredi geri ödemesi belirli periyotlarda ödenen taksitler şeklinde yapılır. Taksit miktarı kredi tutarı, faiz oranı ve geri ödeme süresi gibi faktörlere bağlı olarak hesaplanır. Kredi taksitlerini bu belirlenen zamanda ve tutarlarda yapılmadığında gecikme faizleri uygulanır. Bu faizlerin hesaplaması toplam kredi tutarı, ödenmeyen taksit tutarı, ödenmeyen tarih ve hesaplanan tarih üzerinden yapılır. Hesaplamalar yapılırken gecikme gün sayısı, gecikme faiz oranı üzerinden KKDF ve BSMV ödemeleri dikkate alınarak yapılır. İhtiyaç kredisi gecikme faizi normal kredi faizinin %30 ‘unun faiz oranının üzerine eklenmesiyle yapılır. Kredi ödemelerinizi aksatmanız veya tamamen ihmal etmeniz maalesef kredi notunuzun da düşmesine sebep olacaktır. Düşük kredi notu gelecekte kredi almanızı zorlaştıracaktır. Kredi ödemelerinizi uzun süre yapmazsanız hukuki işlemler başlayacaktır.

İhtiyaç kredisi ne için kullanılır?

İhtiyaç kredisi hepimizin zaman zaman acil yapılacak harcamaları karşılamak için kullanılır. Beklenmedik sağlık harcamaları, acil ev tadilatları veya diğer beklenmedik acil ihtiyaçlar için ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Öğrenim ücretleri, ders kitapları veya eğitim için gerekli diğer harcamalar için kullanılabilir. Tatil veya seyahat giderleri için de kullanabiliriz. Farklı borçlarını birleştirerek daha düşük bir faiz oranı ve daha uygun bir ödeme planı ile kredi borcunu ödemek için kullanılabilir. Düğün organizasyonu veya diğer özel etkinlikler için finansman sağlamak amacıyla kullanılabilir. Bilgisayarlar, telefonlar, beyaz eşyalar gibi elektronik eşyaların alımı için de ihtiyaç kredisi kullanılabilir. İhtiyaç kredisi, genellikle özel ihtiyaçlarımızı karşılamak ve bu harcamaların hızlı bir şekilde finanse etmek için kullanılan bir finansal araçtır.

Kredi hangi kanallardan geri ödenebilir?

Kredi geri ödemeleri yapabileceğiniz farklı kanallar ve yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; banka şubeleri, otomatik ödeme talimatı, İnternet Bankacılığı ve MobilDeniz, havale ve EFT, posta ve PTT aracılığıyla ödeme. Otomatik olarak kredi taksitlerinizin tahsil edilmesi için banka hesabınızı kullanabilirsiniz. İnternet Bankacılığı veya MobilDeniz üzerinden kredi geri ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz. DenizBank’ a otomatik ödeme talimatı vererek belirli bir tarihte ve belirli bir miktarın otomatik olarak banka hesabınızdan çekilmesini de sağlayabilirsiniz. DenizBank Şubeleri’ne gelerek gişelerimizden elden ödemenizi yapabilirsiniz. DenizBank ATM’lerini kullanarak da ödemelerinizi nakit veya kartla yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinde kefil olması gerekli mi?

İhtiyaç kredilerinde kefil olup olmaması kredi talebinizin büyüklüğüne, gelir durumunuza ve kredi geçmişinize bağlı olarak değişebilir. Kredi talep ettiğiniz miktar kefil olma gerekliliğini etkileyebilir. Daha büyük kredi miktarları genellikle daha fazla güvenlik gerektirebilir. Daha önceki kredi deneyiminiz ve kredi notunuz kefil talep etme ihtimalini etkileyebilir. Daha güçlü bir kredi geçmişi kefil gereksinimini azaltabilir. Gelir düzeyiniz kredi başvurunuzun onaylanması için önemlidir. Yeterli ve düzenli bir gelire sahipseniz kefil gereksinimi olmayabilir.

İhtiyaç kredisi başvurusunda hangi belgeler istenir?

İhtiyaç kredisi başvurusunda genellikle nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi kimlik belgeleri başvuru sırasında gereken temel belgelerdir. Gelir düzeyini doğrulamak için maaş bordrosu talep edilebilir. Kredi başvurunuzda sunulan adresinizi doğrulamak için fatura veya resmi bir belge talep edilebilir. Bunların yanı sıra MobilDeniz uygulaması ya da DenizBank İnternet Bankacılığı’nı kullanarak TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile başvuruda bulunabilirsiniz.