Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Repo Getirisi Hesaplama

Repo Getirisi Hesaplama

*Hesaplama araçları sadece bilgi amaçlı hazırlanmış olup, bağlayıcı bir nitelik içermemektedir.

Genel Bilgiler

Repo, Devlet Tahvili, Hazine Bonosu gibi sabit getirili menkul bir kıymetin, belirli bir vade sonunda, önceden tespit edilmiş şartlar ile geri alma taahhüdünde bulunarak satılması işlemidir. Düz repo, ters repo, gecelik repo gibi pek çok tipi ile yatırımlarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Bir menkul kıymetin geri alım taahhüdü ile satılması işlemi olduğundan risksiz bir yatırım aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Aktüel oranlar ve istediğiniz vade seçenekleri ile repo yapabilirsiniz. Bu şekilde vade sonunda ne kazanacağınızı bilir, güvenle bir yatırım sahibi olursunuz.

Özellikleri

 • Kısa vadeli bir borçlanma şekli olarak, oldukça güvenli bir yatırım aracıdır. Bunda yatırımcının mülkiyetinde bulunan devlet iç borçlanma senetleri gibi risksiz menkul değerlerin payı büyüktür.
 • Nakit akışınızı, gecelik vadeden başlayarak istediğiniz şekilde düzenlemeniz mümkündür.
 • Repo işlemlerinizi DenizBank’ın alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet, telefon bankacılığı ve ATM’ler üzerinde kolayca repo işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bankamız tarafından belirlenen belirli saat aralıklarında, şube üzerinden de repo işlemlerinizi yapmanız mümkündür.

   

Sıkça Sorulan Sorular

Repo yapmalı mıyım?

Repo, enflasyonun yüksek olduğu durumlarda kar sağlayabileceğiniz bir yatırım aracıdır. Enflasyon düşük olduğu zaman repo, tercih edebileceğiniz diğer yatırım araçlarından daha fazla getiri sağlamaz. Bu durumda, repo yapmak için enflasyon durumunu inceleyerek bu yatırım aracını kullanmanız doğru bir tercih olur. Aylık repo getirisi hesaplama aracını kullanarak, aylık olarak ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi görmeniz mümkün olur.

Repo çeşitleri nelerdir?

 • Düz repo
 • Ters repo
 • Gecelik repo
 • Açık repo
 • Karşılıksız repo
 • Sürekli repo
 • Vadeye kadar repo
 • Döviz swapı repo
 • Esnek repo

Repo çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir ve yatırımlarınızı hangi repo yöntemi ile değerlendireceğinize karar verebilirsiniz. Repo getiri hesaplama araçları da bu konuda size yardımcı olacaktır. Risk almadan, yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Gecelik repo ne kazandırır?

Repo, enflasyon yüksek olduğu dönemler daha karlı bir yatırım aracı haline gelir. Enflasyon düşük olduğu zaman, elinde yüksek miktarda nakit bulunan yatırımcılar parasını işletir. TCMB politika faizi, bir haftalık vadeli repo faiz oranını belirler. Kısacası, repo vadesi uzadıkça faiz oranı aynı oranda artış gösterir.

Kimler repo işlemi yapabilir?

DenizBank’ta repo hesabına sahip olan tüm gerçek ve tüzel kişiler repo işlemi yapabilirler.

Repo hesaplama nasıl yapılır?

Repo getirisi, vadeli mevduat hesapları ile aynı hesaplama işlemine sahiptir

Repo yatırımı nasıl yapılır?

Repo yatırımı yapmak istiyorsanız, öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş banka ya da aracı kurumlara başvurmanız gerekir. DenizBank aracılığıyla repo işlemlerinizi güvenli ve risksiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bankamız aracılığıyla hesap açtırdıktan sonra, repo anlaşmanızı imzalarsınız. Bu aşamadan sonra yapılacak işlem, vade belirlemektir. Tüm bu işlemlerden sonra, bankamızın sizlere sunduğu avantajlı faiz oranları ile yatırımınızdan kazanç sağlamaya başlarsınız. Repo hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve repo hesabı açmak için DenizBank şubelerine gelebilir, telefon bankacılığımız ile merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Yatırım yapmak istediğiniz repo çeşidini belirleyerek, repo hesaplama araçları ile vade sonunda elde edeceğiniz kazanç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yatırımlarınızı değerlendirmek ve kar etmek istiyorsanız, repo yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir