Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi ile Geleceğiniz Güvende!

Denizbank'ın Bireysel Emeklilik Sözleşmesi, emeklilik dönemini rahat geçirmek isteyen herkese uygun özel planlar sunar!

Hemen Başvur

Genel Bilgiler

Bireysel emeklilik, kişilerin emeklilik dönemlerinde rahat etmeleri adına çalışma dönemleri süresince düzenli olarak tasarrufta bulunmasına yardımcı olur. Bireysel Emeklilik Sözleşmesi, kişilerin tasarrufları ile oluşan birikimlerinin profesyonel bir biçimde değerlendirilmesi ve yönetimini destekler. Birçok kategoriye ayrılan BES Emeklilik Planları ile farklı yatırım türüne uygun olarak düzenlenir.

Özellikleri

Bireysel Emeklilik Planları Nedir?

Yoğun bir çalışma hayatının ardından emeklilik döneminizin keyfini çıkarabileceğinizden emin olmak istersiniz. Yaşamın her anında, iyi ve kötü günlerde, bugün ve gelecekte müşterilerinin yanında ve yakınında olan MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Bireysel Emeklilik planları, emekli olduğunuz yılları en rahat şekilde geçirmenizi sağlamak için hazırlandı. Birçok tercihe ve çalışma alanına uygun olarak tasarlanan BES Emeklilik planlarını inceleyebilir, size en uygun emeklilik planı ile gelecek hayatınıza şimdiden yatırım yapabilirsiniz.

  • Deniz Plan: Geleceğini kendi tasarlamak isteyen müşteriler için oluşturulan bir plandır.  Finansal yatırım stratejisi müşteri ile birlikte oluşturulur ve 5 farklı risk grubu için hazırlanır. Plan, 5 farklı fon çeşidini içermekte olup, hisse ve dövizli emeklilik yatırım fonlarında da işlem yapmak isteyen müşterilerimiz için tasarlanmıştır.
  • Afili Plan: Plan 5 farklı risk grubuna göre hazırlanır ve emeklilik yatırım fonlarında da değerlendirilebilir. Plan içerisinde başlangıç katkı payı zorunluluğu belirlenmemiştir. Katkı payı yatırıldığı takdirde, emeklilik geliriniz de olumlu yönde etkilenecektir.
  • Emeklilik Plus Plan: Bu planda, yönetim gider kesintisi ve ödemeye ara verme kesintisi bulunmaz. Katkı payı bazında en düşük katkı payı 1.000 TL veya 20.000 TL’lik başlangıç kapitali ödemeniz durumunda 100 TL olan plan türüdür.
  • İşletme Plan: 5 farklı risk grubuna göre hazırlanan ve finansal yatırım stratejilerinin müşteri ile birlikte oluşturulduğu plan türüdür. Stratejilerin oluşturulması adına tek yapmanız gereken emekli olduğunuzda ne kadar gelire ihtiyaç duyacağınızı bize söylemek.
  • Üretici Plan: 5 farklı risk grubuna göre hazırlanan ve finansal yatırım stratejilerinin müşteri ile birlikte oluşturulduğu plan türüdür. Asgari katkı payı tutarı 100 TL’dir.
  • Alternatif Güvence Planı: Bu plan kapsamında aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL’dir ve faiz içermez.
  • Grup Planları: Bu plan, grup oluşturarak sisteme katılmak isteyen müşteriler için tasarlanmıştır. Çalışanlarınız adına düzenli katkı payı ödeyerek emeklilik dönemi planlamalarına katkıda bulunabilir ve sizinle çalışmalarını bir avantaj olarak sunabilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde rahat etmeleri için çalışma dönemleri boyunca düzenli olarak tasarrufta bulunmasını sağlayan, yasalarla düzenlenmiş, işverenler için vergi avantajı, katılımcılar için ise devlet katkısı sağlayan bir sistemdir. Bireysel emeklilik sisteminde birikimleriniz büyüdükçe fon yatırım getiriniz de büyür.

BES Sistemi Neden Güvenli?

Sistem Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bağımsız Denetim Kurumları tarafından denetlenir. Emeklilik Gözetim Merkezi ve Takasbank ise günlük olarak denetim ve gözetim işlevini yapar. Fonlarınız emeklilik şirketindeki hesabınızda değil, Takasbank hesabınızda saklanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmanız ve 56 yaşını tamamlamanız durumunda emekliliğe hak kazanırsınız. Sadece bir emeklilik sözleşmesinden emeklilik hakkı kazanmanız emekli olmanız için yeterlidir. Adınıza açılan Bireysel Emeklilik hesabınıza gelecekte almak istediğiniz emekli maaşına veya paraya bağlı olarak belirleyeceğiniz katkı paylarını aylık, yıllık veya seçtiğiniz dönemler içinde yatırabilirsiniz.

BES’teki Haklarım Neler?

Sistem içerisinde cayma, ödemeye ara verme, fon, plan ve katkı payı değişikliği, birikimlerin aktarımı ve sistemden ayrılma gibi haklarınız bulunmaktadır.

Devlet katkısı nedir?

Bireysel Emeklilik hesabına yatırılan her katkı payı için %30 ilave devlet katkısı kazanılır. Bir katılımcının yararlanabileceği maksimum devlet katkısı, bir takvim yılı içerisinde belirlenen yıllık asgari brüt ücretin %30’unu aşamaz. Bu limiti aşan katkı / ek katkı payları için ödendiği yılları takip eden takvim yıllarında da devlet katkısı hesaplaması ve ödemesi yapılır.

Devlet katkısı, düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının %30’u oranında size ödenir. Örneğin, aylık 200 TL katkı payı ödüyorsanız her ay 60 TL, 1.000 TL ödüyorsanız her ay 300 TL Devlet Katkısı ödenir. Katkı payınızı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar yüksek devlet katkı payından yararlanırsınız. Bireysel Emeklilik sözleşmelerinde devlet katkısı için kademeli hak ediş uygulanır. Buna göre, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve varsa getirilerin %15’ine, en az 6 yıl sistemde kalanlar %35’ine, en az 10 yıl sistemde kalanlar %60’ına, emeklilik hakkı kazananlarla vefat veya maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlarsa tamamına hak kazanır