Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

İlk BES’im

Çocuklarınızın geleceğine İlk BES’im ile yatırım yapın.

Hemen Başvur

Genel Bilgiler

İlk BES’im

İlk BES’im ile çocuklarınızı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ederek geleceklerine yatırım yapmanız mümkün.

Gözbebeğimiz çocuklarımızın geleceğini güvence altına alan İlk BES’im ile ödediğiniz her katkı payına %30 Devlet Katkısının yanında, Eğitim Desteğim Asistansı’ndaki birçok hizmetle bugün de yarın da yanınızdayız.

Çocuklarınızın geleceğine İlk BES’im ile yatırım yapın.

Doğum günü hediyesi, mezuniyet hediyesi ve harçlık yerine en sevdiklerinizi %30 Devlet Katkısı içeren İlk BES’im ile desteklemeye şimdiden başlar, gözbebeklerinizin geleceğine katkı sağlarken Eğitim Desteğim Asistansı’ndaki birçok hizmetten yararlanırsınız.

İlk BES’im Eğitim Desteğim asistanslarından yararlanmak ve Online Randevu Sistemi ile kolayca randevu oluşturmak için tıklayın veya (0216) 528 10 00 numaralı MetLife Destek Hattı’nı arayın.

Tüm MetLife'lıların hayatlarını kolaylaştıran ve keyifli hale getiren MetLife Benimle avantajlarından faydalanmak için tıklayın.

Özellikleri

Başlangıç katkı payı var mı?

İlk BES’im için başlangıç katkı payı zorunluluğu yoktur. Yine de başlangıç katkı payı yatırmanız tavsiye edilir çünkü çocuğunuza yaptığınız bu yatırım için toplu bir katkı, birikimlerinizi olumlu yönde etkiler. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimler büyüdükçe fon yatırım getirisi de büyür.

En düşük katkı payı ne kadar?

Minimum katkı payı tutarı 350 TL'dir.*

*Güncel minimum katkı payı tutarı farklılık gösterebilir, bilgi için satış temsilcinizle görüşebilir veya 0 850 222 0 638 (MET) MetLife İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Kesintiler ve giriş aidatı hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyim?

Giriş Aidatı

Sisteme girişte brüt asgari ücretin %8,5’i kadar tutar dört eşit taksit halinde alınır. Sistemden çıkış ya da aktarım durumlarındaysa aşağıdaki tabloya göre giriş aidatı kesintisi yapılır.

Giriş Aidatı

Girişte


İlk yıl brüt asgari ücretin %8,5'i 4 taksit olarak alınır.

Aktarım ve Çıkışlarda

Sistemde 5 yılını doldurmamış sözleşmeler için; 5 yıllık süreçte yapılabilecek toplam kesinti üst limitinden, katılımcıdan ayrılma tarihine kadar yapılan giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi düşülerek hesaplanır.

Yönetim Gider Kesintisi

Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir. Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

**Sözleşmenin ilk yılı yönetim gider kesintisi uygulanmaz. 2. ve 5.yıllar arasında her yıl için ilgili takvim yılının ilk 6 ayında geçerli olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen maktu tutar sözleşme yılı başında birikimlerden indirme suretiyle tahsil edilir. Sözleşmenin 6.yılından itibaren giriş aidatı ve yönetim gideri kapsamında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fon İşletim Gideri Kesintisi

Tercih edilen emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilen tasarruflar üzerinden belirli bir yüzde olarak tahsil edilen fon işletim gideri kesintisi aşağıdaki gibi uygulanmaktadır:

Emeklilik Yatırım Fonu                                     Fon İşletim Gideri Kesintisi (Günlük)
MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu               Yüzbinde  2,80
MetLife Emeklilik Standart Fonu                      Yüzbinde  5,10
MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu       Yüzbinde  6,05
MetLife Emeklilik Döviz Fonu                            Yüzbinde  5,10
MetLife Emeklilik Hisse Fon                              Yüzbinde  6,05
MetLife Emeklilik Altın Katılım Fonu                Yüzbinde 2,88

Ödemeye Ara Verme Kesintisi

Ödemeye ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.

Devlet Katkısı nedir?

Devlet Katkısı, Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlar.  Bir takvim yılı içinde ödenen toplam devlet katkısı, ilgili yıl için belirlenen yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25’ini aşamaz. Her yıl asgari ücret değişiklik gösterdiği için, devlet katkısının üst sınırı da yıllara göre değişiklik gösterir.

Ek faydalar nelerdir?

Katkı Payı Koruma: Ödeyenin anne veya baba olması durumunda, anne veya babanın vefatı halinde, çocuk adına 18 yaşına kadar planda tanımlı asgari katkı payı ödenir. Ödenecek asgari katkı payı Ocak 2023 de başlamak üzere her yıl enflasyon oranında arttırılır.

İlk BES’im Eğitim Desteğim Asistans Hizmeti: Çocuklarımızın geleceğini güvence altına alan İlk BES’im sözleşmesi kapsamında sahip olduğunuz Eğitim Desteğim Asistansı ile birçok hizmetle bugün de yarın da yanınızdayız.

Eğitim Desteğim Asistansı kapsamında kariyer koçluğundan psikolojik danışmaya, izotomiden çocuk sağlığı ve tıbbi danışma hizmetleri, hobi kulüplerine kadar faydaların bulunduğu hizmetlerden hemen yararlanmak ve Online Randevu Sistemi ile kolayca randevu oluşturmak için metlife.com.tr'yi ziyaret edebilir veya (0216) 528 10 00 numaralı MetLife Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

MetLife Benimle

Tüm MetLife'lıların hayatlarını kolaylaştıran ve keyifli hale getiren MetLife Benimle avantajlarından faydalanmak için tıklayın.

Devlet Katkısından yararlanmak için genel şartlar nelerdir?

Devlet Katkısı’ndan yararlanmak için Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşmenin en az 3 yıl kalması gerekir.

Sözleşmenin

 • sistemde en az 3 yıl kalması durumunda devlet katkısının %15’ine,
 • sistemde en az 6 yıl kalması durumunda devlet katkısının %35’ine,
 • sistemde en az 10 yıl kalması durumunda devlet katkısının %60’ına,
 • emeklilik, vefat ya da maluliyet halinde devlet katkısının %100'üne hak kazanılır.

Emeklilik yatırım fonları nelerdir?

Emeklilik yatırım fonları, katkı paylarının değerlendirildiği yatırım araçlarıdır. İlk BES’im dahilinde birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz fonların listesini aşağıda bulabilir, fonlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • MetLife Emeklilik Para Piyasası Fonu
 • MetLife Emeklilik Standart Fonu
 • MetLife Emeklilik Dengeli Değişken Fonu
 • MetLife Emeklilik Döviz Fonu
 • MetLife Emeklilik Hisse Fon
 • MetLife Emeklilik Altın Katılım Fonu

Size en uygun fon karmasını belirlemek ve fon karmanızı değiştirmek için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi'ni arayabilir ya da MetLife E-şube üzerinden değişiklik işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Emeklilik planında değişiklik yapılabilir mi?

Emeklilik planında yılda 4 kere, fon dağılımda yılda 12 kere değişiklik yapabilirsiniz.

En düşük katkı payından fazla ödeme yapılabilir mi?

En düşük katkı payından fazla ödeme yapabilirsiniz, hatta yapmanız önerilir. Ne kadar yüksek yatırım yaparsanız çocuğunuz için yaptığınız birikiminiz o kadar artar. Katkı payını artırmak için mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Vergi kesintisi var mı?

Katılımcıların Bireysel Emeklilik’ten ayrılması durumunda, stopaj toplam birikimden değil sadece getiri üzerinden alınır.

 • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
 • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

İlk BES’im 18 yaşından küçük bireyleri kapsamaktadır. Bununla birlikte devlet katkısından faydalanmak için T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi olmanız ve ödeyenin işveren ya da tüzel kişi olmaması gerekmektedir.

Emekli olma şartı nedir?

Emekliliğe hak kazanılabilmesi için sistemde en az 10 yıl kalınmalı ve 56 yaş doldurulmalıdır.

Plana nasıl dahil olabilirsiniz?

İlk BES’im planına dahil olmak için aşağıdaki formu doldurarak veya mesai saatleri içinde 0 850 222 0 638 (MET) numaralı telefondan MetLife İletişim Merkezi'ni arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İlk BES’im ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • 18 yaş altındaki çocuk için sözleşme yapılması halinde işlemler yasal temsilci tarafından yapılır.
 • Bu sözleşmeye yasal temsilci onayıyla başkaları tarafından katkı payı ödemesi yapılabilir.
 • 18 yaş altındaki çocuk için vasi tayin edilmesi durumunda işlemler vasi tarafından yapılır.
 • 18 yaşını doldurduktan sonra kural olarak sözleşmeden doğan hakların kullanımı, doğrudan katılımcı çocuğa ait olur ve yasal temsilcisi olarak işlem yapma yetkisi sonlandırılır.
 • 18 yaşını doldurmasına rağmen ayırt etme gücünden yoksun olması veya kısıtlı olması durumunda, bu durumu tevsik eden belgelerin emeklilik şirketine ibraz etdilmesi gerekir ve bunun sonucunda sözleşmeyle ilgili işlemler yasal temsilcisi tarafından yürütülmeye devam eder.
 • Başka şirkete aktarım ve sistemden ayrılma  işlemlerini yapabilmek için diğer yasal temsilcinin de onayının alınması gereklidir.

BEFAS Bilgilendirme

BEFAS hakkında detaylı bilgi tıklayınız.