Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Ortak Raporlama Standardı (CRS)

Değerli Müşterilerimiz,

Ortak Raporlama Standardı (CRS – Common Reporting Standard), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından yayımlanmış olan, vergisel konular için finansal hesap bilgilerinin otomatik değişimini öngören ve hâlihazırda sayısı 100’ü aşan ülkenin kapsamında bulunduğu bir bilgi değişimi düzenlemesidir.

Türkiye’nin de bu düzenlemeye dâhil olacağını taahhüt etmesi nedeniyle, Türkiye’deki finansal kuruluşların 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren düzenleme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirerek müşterilerinin CRS statülerini belirlemeleri Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur.

CRS kapsamında ilk bildirim 30 Haziran 2018 tarihine kadar Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılacaktır. Takip eden yıllar için ise bildirimlerin 31 Mayıs gününe kadar yapılması gerekmektedir.

Bu nedenlerle DenizBank A.Ş., nezdinde bulunan hesapları incelemek, yabancı ülke vergi mukimlerini ve bunlara ait hesapları tespit etmek ve bu müşterilerin finansal hesap bilgileri ile diğer ilgili bilgilerini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirmek ile yükümlüdür.

CRS düzenlemesine uyumlu ülkelerde vergi mukimi olan müşterilerimiz raporlama kapsamına girecektir. Ayrıca, Bankamızca talep edilen bilgi ve belgeleri vermeyi reddeden müşteriler de CRS kapsamında raporlanabilecektir.

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren her yeni müşterimizden CRS beyan formları temin edilerek müşterilerimizin CRS statüleri belirlenmektedir.

30 Haziran 2017 itibariyle mevcut olan müşteriler ise aşağıda yer alan kriterlerden en az birine sahip oldukları takdirde raporlama kapsamına girebilecektir:

Gerçek kişiler için;

  • Türkiye dışındaki bir ülkede ikametgâh adresi olanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede kullanılan telefon numarası olanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede vergi mukimi olanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede yer alan ve mevduat hesapları ile ilgili olanlar dışındaki bir hesaba düzenli ödeme talimatı ile para transferi yapanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede adresi bulunan bir kişiye verilmiş ve geçerliliğini koruyan temsil veya imza yetkisi olanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede posta bekletme servisi talimatı veya posta gönderisi için belirtilen bir adresi olanlar.

Tüzel kişiler için ;

  • Türkiye dışındaki bir ülkede kurulmuş olanlar,
  • Türkiye dışındaki bir ülkede adresi olanlar,
  • Pasif nitelikli kurumlar için, kurumun kontrol eden gerçek kişilerinden en az birisi Türkiye dışındaki bir ülkede vergi mukimi olanlar.

Yukarıda verilen bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, müşterilerimizin kendi özel durumlarına ilişkin daha detaylı bilgiye ihtiyacı olması durumunda vergi danışmanına başvurmaları önerilmektedir.

CRS uygulamasına ilişkin daha detaylı bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

https://www.oecd.org/tax/automatic-exchange/common-reporting-standard/

 

Konuyu bilgilerinize sunarız.

DenizBank A.Ş.