Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Acil Nakit İhtiyaçlarınız İçin Rotatif ve Spot Krediler

Kısa vadeli ve acil nakit ihtiyacınızı Deniz'le giderin!

Hemen Başvur

Genel Bilgiler

DenizBank'lı KOBİ'lere özel olarak sunulan rotatif ve spot krediler acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Ticari faaliyetleriniz için gerekli olan kısa süreli finansal desteği bu krediler sayesinde elde edebilirsiniz.

Özellikleri

 • Rotatif ve spot krediler TL ya da yabancı para cinsinden kullanılabilir.
 • Rotatif kredilerde, nakit akışınıza göre vadesinden önce kredinizi kısmen veya tamamen kapatma opsiyonu bulunur.
 • Rotatif kredilerde; kullanılan gün üzerinden hesaplanan faiz tutarı üç ayda bir, dönem sonlarında tahsil edilir. (Mart, haziran, eylül ve aralık ayları)
 • Rotatif kredilerin faiz oranı dönem koşullarına göre belirlendiği için değişkenlik gösterebilir; bu ürünün sabit bir faiz oranı yoktur.
 • Spot kredilerde, kredinin faiz oranı kullanım tarihinde belirlenerek sabitlenir ve bu faiz oranı kredi vadesinin sonuna kadar sabit kalır.
 • Spot kredide faiz ve anapara tahsilatı vade sonunda gerçekleştirilir.
 • Spot kredilerin vadesi haftalık, aylık veya günlük olarak belirlenebilir.
 • Spot kredilerde vade sonunda ödenecek faizin bilinmesi KOBİ’lerin nakit yönetiminde kolaylık sağlar.
 • DenizBank; onaylanan kredinin kullanımı için son kararı verme, kefil, ek teminat ve ek bilgi isteme, herhangi bir neden göstermeksizin faiz ve komisyon oranlarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Sıkça Sorulan Sorular

Rotatif kredi nedir? Avantajları nelerdir?

Rotatif kredi, limitiniz dâhilinde istediğiniz zaman, istediğiniz miktarda nakit kullanabilmenizi münkün kılan DenizBank ürünüdür.

 • Finansal olarak dengede olmayan KOBİ’ler, kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılayabilir.
 • DenizBank’ın belirlediği limitler dahilinde ihtiyaç duyduğunuz an para çekip yatırabilirsiniz.

Spot kredi nedir? Avantajları nelerdir?

Ticari işletmelerin kısa vadeli finansman ve yatırım ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan, kredi vadesi boyunca faiz oranı değişmeyen nakdi bir DenizBank ürünüdür.

 • KOBİ’ler, kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılar.
 • Vade sonunda ne kadar faiz ödeyeceğiniz önceden bilirsiniz.
 • Spot krediler, erken ödeme opsiyonu sayesinde vadesi gelmeden kapatılabilir.

Kredi başvuru evrakları nelerdir?

Tüzel kişilerden alınacak başvuru evrakları (varsa kefil için de):

 • Ortaklara ve kefillere ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Varsa oda kayıt belgesi,
 • Ticaret sicil gazetesi (kuruluş ve son gazete),
 • Vergi levhası,
 • Son 2 yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
 • Varsa ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü (tapu fotokopileri).

Şahıs firmalarından alınacak başvuru evrakları (varsa kefil için de):

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza beyannamesi,
 • Varsa oda kayıt belgesi, 
 • Son 2 yıla ait vergi levhası,
 • Son 2 yıla ait hesap defteri veya bilanço ve gelir tablosu, 
 • Varsa mal varlığı dökümü (tapu fotokopileri).

Rotatif kredi faiz oranları nelerdir? Rotatif kredi hesaplama nasıl yapılır?

Rotatif kredinin faiz oranları dönemsel belirlendiği için sabit bir faizden söz edilemez. Rotatif kredi faiz hesaplama araçları üzerinden, fikir sahibi olabilmek için kendi belirlediğiniz faiz oranı ile işlem yapabilirsiniz.

Spot kredilerin faiz oranı nedir?

Spot kredilerde faiz oranı kullanım anında belirlenerek sabitlenir ve kredi vadesinin sonuna kadar da sabit kalır. Size en yakın DenizBank şubesine giderek faiz oranları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rotatif ve Spot Kredi nedir?

Günümüzde finansal ihtiyaçlar çeşitlenirken, kredi seçenekleri de bu değişime ayak uyduruyor. Rotatif kredi ve spot kredi, sizlere farklı finansal ihtiyaçlarınızı karşılamak için sunulan iki önemli seçenektir. Bu yazımızda iki kredi türünün temel özelliklerine odaklanarak finansal dünyada sağladıkları çözümleri keşfedeceğiz. Spot krediler belirli bir amaç doğrultusunda kullanılmak üzere tasarlanmış bir kredi türüdür. Kredi miktarı, kullanıcının belirtilen ihtiyacına uygun olarak belirlenir. Spot kredi, firmaların kısa vadeli finansman ihtiyacını karşılamak için ideal bir seçenektir.. Rotatif kredi ise kullanıcılara ödeme esnekliği sunan bir kredi türüdür. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda bu kredi limiti çerçevesinde istedikleri zaman nakit çekebilirler. Rotatif kredi sürekli nakit ihtiyacı olanlar için ideal bir çözümdür. Değişken faiz oranlarına sahip olması ve ödemelerin belirlenen faiz dönemlerinde yapılması, kullanıcılara ödeme esnekliği sağlar. Sizlerde finansal hedefleriniz doğrultusunda bu iki krediyi inceleyip size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu yazımızın sizlere rehberlik edeceğini düşünüyoruz. Ama yine de DenizBank Şubeleri’ne gelerek birebir ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere bir yol haritası çizebiliriz.

Rotatif Kredi neye göre verilir?

Rotatif kredi genellikle işletmelerin kısa ve orta vadede işletme finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilir. Rotatif kredi verirken işletmenin daha önceki kredi ödemeleri ve kredi geçmişi değerlendirilir. İşletmenin mali tabloları, gelir-gider dengesi ve finansal durumu incelenir. İşletmenin ödeme kapasitesi göz önünde bulundurulur. Bunların yanı sıra rotatif krediye başvuran işletmenin gelecek planları, büyüme stratejileri ve kredi kullanımını destekleyen bir iş planı kredi başvurusunu güçlendirebilir. İşletmeniz krediye karşılık olarak teminat sunabilir. Teminat, kredi başvurunuzu olumlu yönde etkiler. İşletmenin faaliyet gösterdiği sektör, ekonomik koşullar ve sektörel riskler de kredi değerlendirmesinde önemli rol oynar. Ticari faaliyetleriniz için rotatif kredi desteğini DenizBank Şubeleri’mize gelerek alabilirsiniz.

Rotatif Kredi nasıl hesaplanır?

Rotatif krediler genellikle belirli bir kredi limiti içinde döngüsel olarak kullanılabilir ve geri ödenen miktar kadar tekrar kullanılabilir. Hesaplama genellikle yıllık faiz oranları üzerinden yapılır. Sabit bir faiz oranı olmamakla birlikte, dönem sonlarında faiz tahsilatı yapılır. Rotatif krediyi hesaplamak için ilk olarak size sağlanan kredi limitini belirleyin. Bankamızdan faiz oranınızı öğrenin, bu sizin kullanım koşullarınıza göre değişkenlik gösterir Kullanılan kredi miktarını belirledikten sonra bu miktarı faiz oranı ve dönem gün sayınızla çarpın. Bu işlem size ödemeniz gereken faiz miktarını verecektir. Çıkan sonucu kredi kullanılan süre boyunca ilgili dönemlere bölerek aylık veya günlük faiz miktarını hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde toplam ödemenizi bulabilirsiniz. Kredi kullanım sırasında ek maliyetler, komisyonlar veya ücretler olup olmadığını kontrol ediniz bu maliyetleri toplam ödeme hesabınıza ekleyin. Bu bilgiler doğrultusunda rotatif kredi kullanımının maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Rotatif Kredi kimlere verilir?

Rotatif kredi, genellikle işletmelerin nakit akışlarını düzenlemek, mevsimsel dalgalanmalara uyum sağlamak veya beklenmedik harcamaları karşılamak amacıyla kullanılan bir finansal çözümdür. Bu tür kredi, belirli bir kredi limiti içinde döngüsel olarak kullanılabilir ve geri ödenen miktarlar tekrar kullanılabilir.

Rotatif kredi, işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ideal bir seçenektir. İşletmeler özellikle sektörel dalgalanmalara ve belirsizliklere maruz kaldıklarında bu tür krediyi kullanarak likidite sorunlarını hafifletebilir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler genellikle nakit akışlarını daha dikkatli yönetmek zorunda olduklarından, rotatif kredi bu işletmeler için finansal esneklik sağlar. İşletme sahipleri belirli dönemlerde kredi kullanarak işlerini destekleyebilir ve planlanan zamanda ödemesini yapabilir.

Perakende sektörü mevsimsel dalgalanmalara ve özel günlerde artan taleplere uyum sağlamak isterler. Böyle zamanlarda rotatif kredi imkânlarından faydalanabilirler. Özellikle yoğun satış dönemlerinde stokları artırmak veya promosyonlara yatırım yapmak için bu tür kredi kullanılabilir.

Yeni girişimler ve start-up’ lar genellikle finansal belirsizlikle karşılaşabilirler. Rotatif kredi, bu tür girişimlere başlangıç aşamasında likidite sağlama ve büyüme için gerekli olan kaynakları temin etme konusunda yardımcı olabilir.

Serbest meslek sahipleri, avukatlar, doktorlar gibi profesyoneller de rotatif kredi ile işlerini destekleyebilirler. Beklenmedik masraflar veya ekipman alımları için bu kredi türü kullanılabilir.

Rotatif kredi, işletmenize kısa vadeli finansal çözümler sunar. İhtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. DenizBank Şubeleri’ne gelerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere yardımcı olabiliriz.

Rotatif Kredinin avantajları nelerdir?

Rotatif kredi, belirlenen kredi limiti içinde istenilen zamanlarda kullanılabilir. İhtiyacınıza göre esnek finansman sağlar. Genellikle sadece kullanılan miktar üzerinden faiz uygulanır. Yani kredi limitinin tamamını kullanmasanız bile sadece kullandığınız miktar için faiz ödersiniz. Ayrıca bu kredilerde dilediğiniz zaman kredinin tamamını ya da bir kısmını masrafsız kapatabilirsiniz. . Geri ödeme yapıldıkça kredi tekrar kullanılabilir. Bu da ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kredi limitinizin birçok kez kullanılabilmesi anlamına gelir. Ayrıca rotatif krediler hızlı bir onay sürecine sahiptir.

Spot Kredi faizi ne zaman ödenir?

Spot kredi faizi, kredi kullanıcısı tarafından genellikle belirlenen bir tarihte ödenir. Bu kredi türü, kredi anlaşmasına ve taraflar arasındaki belirli şartlara bağlı olarak değişebilir.. Kredi alan, anapara ve birikmiş faizle birlikte toplam borcu belirlenen vade sonunda öder.. Bu tarihlerde faiz ve anapara ödemesi yapılması gerekir. Her kredi anlaşması farklı olabilir.. Kredi alanlar kredi sözleşmesini dikkatlice inceleyerek ödeme koşullarını anlamalı ve bu koşullara uygun olarak ödeme yapmalıdır.

Spot Kredi erken kapatılabilir mi?

Spot kredi, genellikle belirli bir varlık veya proje için hemen kullanılmak üzere sağlanan kısa vadeli bir kredidir. İhtiyaç duyulan miktarda kredi alındıktan sonra, belirlenen vade süresi sonunda geri ödeme yapılır. Spot kredi sabit faiz oranına sahiptir ve belirli bir vadeyle sınırlıdır. Spot krediler genellikle belirli bir amaç için kullanılır. Örneğin, bir işletme acil nakit ihtiyacını karşılamak veya belirli bir varlık satın almak için spot kredi kullanabilir. Kredi onaylandıktan sonra belirlenen vade süresi sonunda anapara ve faiz olmak üzere spot bir geri ödeme yapılır. Spot kredilerin anlaşma vadesi haftalık, aylık ve günlük olarak belirlenir. Tahsilatlar vade sonunda gerçekleşir. Erken kapatma konusunda spot krediler esnek değildir. Sabit vade sürelerine sahiptir ve erken kapatma konusu söz konusu değildir. Erken kapatma ek maliyetlere yol açabilir veya belirli şartları olabilir. Bu detaylar için şubelerimize gelerek bilgi alabilir, size en uygun krediyi seçebilirsiniz.

Spot Kredinin avantajları nelerdir?

Spot kredi genellikle acil nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılan kısa vadeli finansman çözümüdür. Beklenmedik veya planlanmadığınız ödemelerinizde başvurunuza hızlı bir şekilde onay alabilirsiniz. Genellikle kısa vadeli bir finansman çözümdür, bu da uzun vadeli borçlanma yükü taşımadan acil ihtiyaçları karşılamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca belli bir vadede beklediğiniz bir alacağınız varsa spot kredi kullanarak o vadeye kadar ihtiyaçlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Spot Kredi ile Rotatif Kredi arasındaki fark nedir?

Spot kredi ile rotatif kredi arasındaki temel farklar, kredi türlerinin işleyiş ve kullanım özelliklerinden ortaya çıkar. Spot kredi genellikle belirli bir varlık veya proje için kullanılan bir tür kredidir. Bu kredi, belirli bir mal veya hizmetin hemen satın alınması amacıyla verilir.. Spot kredi genellikle sabit bir faiz oranına sahiptir ve belirli bir vadeye tabidir. Kredi miktarı, kullanıcının ihtiyaçlarına ve geri ödeme kapasitesine göre belirlenir. Rotatif kredi ise esnek bir kredi türüdür ve genellikle bir kredi limiti çerçevesinde kullanılır. Kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda kredi limiti dahilinde diledikleri zaman para çekebilir. Rotatif kredi, geri ödeme yapıldıkça tekrar kullanılabilir ve genellikle değişken faiz oranlarına sahiptir. Bu kredi türü, sürekli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullanışlıdır.

Bu iki kredi arasında ki belirgin farklar şöyledir;

Kullanım Amaçları: spot kredi belirli bir amacı finanse etmek için kullanılırken, rotatif kredi genel nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır.

Faiz Oranları: spot krediler sabit faiz oranlarına sahiptir. Rotatif krediler ise piyasa koşullarına göre değişken faiz oranlarına tabidir.

Vade Süreleri: spot krediler belirli bir vadeye sahiptir. Rotatif krediler ise sürekli olarak kullanılabilir ve geri ödendiği takdirde tekrar kullanılabilir.

Kredi Limiti: rotatif krediler, belirli bir kredi limiti çerçevesinde kullanılırken, spot krediler genellikle belirli bir miktar üzerinden verilir.

Bu farklar doğrultusunda ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre hangi kredi türünün daha uygun olduğunu DenizBank Şubeleri!ne gelerek bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir