Menüye Git İçeriğe Git
 

Bireysel Bankacılık

Bireysel müşterilerime özel, yeni bir bankacılık deneyimi!

 

Emekli Bankacılığı

Emeklilerimize özel ürünler ve kampanyalar ile tanışın!

 

Afili Bankacılık

Ayrıcalıkları önünüze seren bankacılık Deniz’de!

 

Özel Bankacılık

DenizBank’ın özel müşterilerine sunduğu ayrıcalıkları keşfedin!

 

KOBİ Bankacılığı

Deniz’in KOBİ’lerimize sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlere ulaşın!

 

Kurumsal ve Ticari Bankacılık

Kurumsal müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına özel çözümler Deniz’de!

 

Tarım Bankacılığı

Çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tüm çözümlerimizi görün!

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS)

Altınlar yastık altından çıksın, değerlerine değer katsın!

Hesap Aç

Hesap Aç

Genel Özellikler

Cumhuriyet altınından küpeye, yüzükten bileziğe her ayardaki fiziki altınlarınızı DenizBank’ta mevduata dönüştürmek için size birden fazla yöntem sunuyoruz.

Dilerseniz her ay farklı illerde düzenlenen ve internet sitemizde ilan ettiğimiz DenizBank Şubelerimizdeki DenizAltın Günlerine gidebilir ya da 68 şehirdeki Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) üyesi 223’ten fazla anlaşmalı kuyumculara giderek altınlarınızın 24 ayar saf altın karşılığını DenizBank hesabınıza aktararak güven altına alabilirsiniz.

KAD-SİS Nedir?

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) uygulaması; tasarruf sahiplerinin altın ve ziynet eşyalarını anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla haftanın her günü KAD-SİS üyesi bankalardaki hesaplarına masrafsız aktarmalarını sağlayan bir sistemdir.

Sisteme üye yakınınızdaki bir kuyumcuda altın ve ziynet eşyalarınızın değerinin hesaplanması sonrası, anlaşmalı bankalarda altın hesabınızın olması durumunda gram cinsinden 24 ayar karşılığını KAD-SİS üzerinden tercih ettiğiniz hesabınıza güvenli bir şekilde aktarabilirsiniz.

DenizBank’ta KAD-SİS'e de üye anlaşmalı banka olarak hizmet vermektedir.

Altın Yatırma İşlemi

Altın değerleme noktası (ADN) olarak hizmet veren kuyumcuları ziyaret etmeden önce, KAD-SİS ile anlaşmalı bankalarda açılmış bir vadesiz altın mevduat hesabınız bulunmalıdır.

DenizBank Vadesiz Altın Hesap ile birikimlerinizi altın olarak değerlendirmek, çalınma ya da kaybolma riskine karşı önlem almak, ihtiyaç duyduğunuz an nakde çevirebileceğiniz birikimlerinizle alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilmek, üstelik hiçbir komisyon ya da masraf ödemeden tüm bunları yapabilmek için dilerseniz Şubelerimizden dilerseniz AçıkDeniz Bankacılığı üzerinden anında ve kolayca hesabınızı açabilirsiniz.

ADN’de değerlemesi yapılan altın ve ziynet eşyalarınızın gram karşılığının KAD-SİS üzerinden sizin belirleyeceğiniz vadesiz altın mevduat hesabınıza aktarılabilmesi için, bankanızda açık durumdaki hesaplarınızın listelenmesi öncesi banka sisteminde kayıtlı olan ve sizin kullanımınızda olduğu mobil onay kodu ile teyitli hale getirilmiş cep telefonu numaranıza bankadan SMS gönderilmektedir.

ADN’ye gitmeden önce DenizBank’ta kayıtlı cep telefonu numaranızın güncel olup olmadığını durumunu öğrenmek için şubelerimizi arayabilir veya ziyaret edebilirsiniz.

Altınlarınız ve ziynet eşyalarınızla birlikte yakınınızdaki bir ADN’yi ziyaret ederek aşağıdaki şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • ADN olarak hizmet veren kuyumcuda KAD-SİS Müşteri Bilgilendirme Formu’nu imzalayınız.
 • Sistemden gelen SMS şifresi ile işleme başlama onayınızı verebilirsiniz.
 • Bankamızdan teyitli cep telefonu numaranıza gelen SMS şifresi ile işlemlerin bilginiz dahilinde yapıldığını onaylayabilirsiniz.
 • Altınlarınızı ADN yetkilisine teslim ettiğinizde, ekspertiz (değerleme) işlemi kamera kaydı ile yapılacaktır.
 • ADN ile değerlemede mutabakat sağlamanız halinde, anlaştığınız değerleme tutarı üzerinden KAD-SİS aracılığıyla Bankamıza iletilen transfer talimatı üzerinden KAD-SİS firmasının hesabından DenizBank Altın Hesabınıza aktarım yapılacaktır.

Banka Hesaplarına Aktarım

 • KAD-SİS anlaşmalı altın değerleme noktası (ADN) olan kuyumcularda altın ve ziynet eşyalarınızın gram altın karşılığını öğrenebilir ve anlaşmalı bankalarda altın mevduat hesabınız bulunuyorsa, 24 ayar saf altın karşılığının değer kaybı olmadan anında hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Getirilen fiziki altının has altın miktarı hesaba gram altın olarak yatırılır. Herhangi bir alım-satım işlemi olmadığı için kur kaybı yaşanmaz.
 • Saklama derdi, çalınma korkusu olmadan güvenle altın birikimi yapabilirsiniz
 • Altın birikimlerinize Mobil Bankacılık veya AçıkDeniz Bankacılığı üzerinden 7/24 ulaşabilir, güncel değerini öğrenip alım – satım işlemi yapabilirsiniz.
 • Kiralık kasa masrafı ortadan kalkar. Hesap işletim ücreti söz konusu olmadığı için yatırımlarınız masrafsızca korunur.
 • Kaydi olarak yatıracağınız altınlar, diğer mevduat hesaplarında olduğu gibi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altındadır
 • Yatırılan altınlar Vadeli Altın Mevduat Hesabı’na ya da Altın Biriken Hesap’a dönüştürüldüğü takdirde faiz getirisi ile altından altın kazanabilirsiniz.
 • Ziynet altın ya da bilezikler nakde ihtiyaç duyulduğu hallerde küçük miktarlarda bozdurulamaz. Ancak hesabınızdaki altınları ihtiyacınız kadar bozdurabilirsiniz.

Altın Değerleme Noktaları

KAD-SİS uygulamasına dâhil kuyumcuların güncel bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Altın Değerleme Noktaları (ADN)

İlginizi Çekebilir

Sıkça Sorulan Sorular

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) nedir?

DenizBank’ta cumhuriyet altınından yüzüğe, bilezikten küpeye birçok mücevheratınızı değerlendirebilirsiniz. Her ayardaki fizikî altınlarınızı DenizBank’ta mevduata dönüştürebilirsiniz. Bunun için size banka birden fazla yöntem sunmaktadır.

Genel olarak, kuyumculuk sektöründe altın değerleme sistemleri, kuyumcuların altın ya da diğer değerli metalleri kazanç getirisi olarak değerlendirmenize yardımcı olmak için kullanılır. DenizBank’ta kuyumcu altın değerleme sistemi elinizdeki değerli kuyumları değerlendirmenizi sağlar. Kuyumcuların altın ve diğer değerli eşyaları değerlendirmelerini ve bu varlıklar üzerinden yatırım yapmalarını sağlar. Bu sistem çoğu zaman altının fiyatı, ağırlığı, saflık derecesi ve bunun gibi farklı faktörleri dikkate alır. Bu değerlendirmeler sonucunda değerli kuyumlar üzerinden kazanç sağlanabilir.

Eğer tatile gittiğinizde, uzun süre evinizde olmayacağınız vakitlerde ya da dışarı çıkarken aklınız evinizdeki değerli eşyalarınızda kalıyorsa, yastık altı birikimlerinizi güvence altına almak istiyorsanız DenizBank’ın Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) size faydalı olacaktır. Evden çıkarken ya da şüpheli durumlarda altınlarınızın güven olmadığını düşünüyorsanız bu sistemden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Güvenlik, yatırımlarınızı saklamanızı sağlamak için bir bankadan yardım almak en iyi yöntemlerden biridir. KAD-SİS sistemi, hiçbir ücret ödemeden kullanılan bir sistemdir. Hiçbir ücret ödemeden altınlarınızı güvence altına almanızı sağlar. Bu sistemden yararlanmanız için öncelikle bir altın hesabınız olmalıdır. Eğer altın hesabınız yoksa bir altın hesabı açabilirsiniz. Altın hesabının nasıl açılacağını ise DenizBank Şubeleri’ne uğrayarak, Müşteri Hizmetleri’nden, MobilDeniz’den veya İnternet Bankacılığı’ndan hızlıca öğrenebilirsiniz.

KAD-SİS sitemi, İstanbul Atlın Rafinerisi AŞ kurumuna bağlıdır. İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2022 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. 4.Sırada Gramaltın Kıymetli Madenler Rafineri San. ve Tic. A.Ş. 44. Sırada yer almaktadır. Fizikî altınlarınızı güvenle saklamak ve değerine değer katması için beklemenize gerek yoktur. DenizBank altın katılım günlerini beklemeden bu sistemden faydalanabilirsiniz. Yastık altındaki altınlarınız, banka hesabımızda güvendedir. Belli bir gün belirli bir şubede altın toplama günü olmasını beklemeden, size en yakın Altın Değerleme Noktaları’nı ziyaret ederek de altınlarınızı haftanın her günü saat 09:00-22:00 arasında alabilirsiniz. DenizBank Türkiye’nin her noktasında 200’e yakın seçkin kuyumcuyla anlaşmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için altınınızı banka hesabınıza aktarmak istediğinizi ADN yetkilisine iletmelisiniz. ADN yetkilisi size bir form verecektir. Bu formu dikkatlice okuyun. Aktarma işlemleri hakkında bilgilendirme formu okurken ADN yetkilisinin yaptığı işlemleri çift yüzlü pos cihazından izleyebilirsiniz. Bu işlem devam ettiği sırada KAD-SİS’ten ve bankanızdan bir onay mesajı gelecektir. Bu mesajı onaylamanız gerekmektedir. Altınlarınızı ADN sistemi yetkilisine teslim edebilirsiniz. Teslim alma süreci ise kamera sistemiyle izlenmektedir. Bu işlemlerin tümünü tamamladıktan sonra teslim tesellüm tutanağınızı imzalayıp bir nüshasını da kendinize istemelisiniz. Artık altınlarınız, birikimleriniz KAD-SİS sistemi aracılığıyla güvence altına alınmıştır.

DenizBank farklı illerde ve internet sitesinde ilan ettiği şubelerinde DenizAltın Günleri ziyaretine açıktır. 68 şehirdeki Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) 223’ten fazla anlaşmalı kuyumcuyla çalışır. Üyesi 223’ten fazla olan bu sistemde yer alan anlaşmalı kuyumcuları ziyaret edebilir, altınlarınızın 24 ayar saf altın karşılığını DenizBank hesabınıza aktarabilirsiniz. Böylece değerli varlıklarınızı banka güvencesi altında tutmuş olursunuz.

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi faydaları nelerdir?

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) uygulaması, tasarruf sahiplerinin altın ve ziynet eşyalarını anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla hafta içi her gün KAD-SİS üyesi bankalarda hesaplarınıza hiçbir ücret talep etmeden, masrafsızca aktarmanızı sağlayan bir sistemdir.

DenizBank için, Türkiye’nin 68 şehrindeki 223’ten fazla üyeye sahip olan sistemde size en yakın bir kuyumcuda altın ya da ziynet eşyalarınızın değerini hesaplatabilirsiniz. Değerlerinin hesaplanması, anlaşmalı bankalarda altın hesabınızın olması durumunda gram cinsinden 24 ayar karşılığını KAD-SİS üzerinden tercih ettiğiniz hesabınıza banka güvencesi altında aktarmış olursunuz. DenizBank’ta KAD-SİS’de üye anlaşmalı banka olarak hizmet sunmaktadır.

Altın değerleme noktası denilen ve ADN olarak hizmet veren kuyumcuları ziyaret etmeden önce, KAD-SİS ile anlaşması bankada açılmış bir vadesiz altın mevduat hesabınız olmalıdır.

DenizBank vadesiz altın hesap ile birikimlerinizi altın olarak değerlendirmek, çalınma ya da kaybolma riskine karşı güvenli bir alanda tutmak, ihtiyaç duyduğunuz an nakit olarak kullanabileceğiniz birikim sağlamak ve bunlarla alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilmek, ayrıca hiçbir komisyon ya da masraf ödemeden tüm bunları yapabilmek için DenizBank Şubeleri, İnternet Bankacılığı ve MobilDeniz aracılığıyla bu hesap türünü açtırabilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.

ADN’de değerlemesi yapılan altınlarınızın, ziynetlerinizin gram karşılığı KAD-SİS sistemi üzerinden belirlenir. Hesabınızın vade süresini ise kendiniz belirleyebilirsiniz. Vadesiz altın mevduat hesabına aktarılabilmesi için bankamızda halihazırda bulunan hesaplarınızın listelenmesi öncesi banka sisteminde kayıtlı olan, müşteri olarak sistemde kullanımda gözüken mobil onay kodu ile teyitli hale getirilmiş cep telefon numaranıza bankamızdan bir SMS gönderilir. İşlemlerinizi bu SMS koduyla yapacağınız için, bankamızdaki hesaplarınızda geçerli olan telefon numaranızın güncel olmasına ve ADN’ye gitmeden önce bunun kontrolünün sağlanmış olmasına dikkat edin. SMS kodu, güncel cep telefon numaranıza gönderilecektir. Kontrolü sağladıktan sonra size en yakın ADN sistemine altın ve ziynet eşyalarınızı götürebilirsiniz.

KAD-SİS sistemiyle altınlarınızı güvence altına alırken altın cari hesabınızda çalınma, kaybolma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Kayıp ya da çalıntı riski olmadan muhafaza edebilir, altın katılma hesabına yatırarak kazanç elde edebilirsiniz. Banka üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde alım-satım ve birikim imkanı sağlamış olursunuz. Altınlarınız, ücretsiz değerleme hizmeti ve hesap işletim ücreti olmadan hesaplarınızda tutabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek tamamen ücretsizdir. Kiralık kasa masrafı ise alınmaz. Belirli günlerde banka şubelerine gitmek zorunda kalmazsınız. Yastık altında durmaktan ziyade banka hesabında güvende durur. Altınlarınız ile farklı bankacılık işlemleri için katma değer de sağlamış olursunuz. Türkiye’nin her yerinde KAD-SİS kapsamında altınlarınızı ADN’lerde standart değerleme oranları ile değerlendirebilirsiniz. KAD-SİS projesine dahil olan Altın Değerleme Noktalarında (ADN) kurulu yazılım sistemi bankayla entegre olduğu için, tüm işlemler daha güvenlidir. Yastık altı altınlarınızı ekonomiye kazandırarak ülke ekonomisine de katkı sağlamış olursunuz.

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi süresinde ücret var mıdır?

Kuyumcu Altın Değerleme sistemleri genellikle işletmelere ve müşterilere sağlanan bir hizmettir. Hizmet karşılığında genellikle bir ücret talep edilmemektedir. Ancak ücretlendirme politikaları sistem kullanımıyla ilgili detaylar, kullanılan sistem ve sağlayıcıya bağlı olarak değişebilmektedir.

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi fiziki altın verir mi?

ADN’ye götürülen fiziki altının has altın miktarı hesaba gram altın olarak yatırılmaktadır. Herhangi bir alım ve satım işlemi olmadığından kur kaybı yaşanmamaktadır. Kuyumcu altın değerleme sistemi çoğu zaman altınları fiziksel olarak vermezler. Bu sistem, altını değerlendirmek, saflık derecesini ölçmek ve değerini hesaplamak amacıyla kullanılır. Değerlendirme sonucu bir rapor verilmektedir.

Eğer bir kişi altınlarını değerlendirmek için kuyumcu veya değerleme hizmeti gibi hizmetlerden faydalanıyorsa, genellikle altınlarını geri alabilir. Altınların satışı veya takas işlemi yapılmadığı sürece fiziksel olarak altın verilmemektedir. Değerleme süreci bittiğinde ise müşteri altınlarını geri alabilir, istediği bir işlemi gerçekleştirebilir.

Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi güvenilir midir?

Kuyumcu altın değerleme sitemlerinin güvenilirliği yüksektir. Yastık altı birikimlerinizi banka güvencesiyle korur. Yüksek teknoloji ve işletme tarafından benimsenen standartlarla güvenilirlik sağlanır.